Bugün OPEC Görüşmelerinin Öne Çıkanları – 27.09.2016

OPEC Görüşmelerinde Son Durum

Cezayir’de düzenlenen OPEC görüşmeleri bugün de devam ediyor. Ham petrol üzerinde bugün baskı var ve geçen hafta dikkat çektiğimiz 100 günlük hareketli ortalamanın geçtiği önemli direnç hattından yükselişlere tepki geldiğine şahit oluyoruz.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı bugün yaptığı açıklamalarda petrolde sağlıklı bir talep büyümesi öngördüğünü dile getirdi. Petrol piyasasının temelleri konusunda iyimser olduğunu söyleyen Al-Falih, Suudi Arabistan ekonomisinin de iyi bir durumda olduğunu ifade etti.

Ancak günün en öne çıkan açıklamaları İran tarafından geldi. Petrol Bakanı bu görüşmelerde anlaşmaya varmak gibi bir niyetlerinin olmadığını dile getirdi ve petrol fiyatları üzerinde baskı oluşmasına sebep oldu. Dün de İran’ın kaybettiği pazar payını geri almak adına üretimi dondurma veya kesintiye gitme gibi niyetinin olmadığının altını çizmiştik.

Ayrıca Goldman Sachs dördüncü çeyrek petrol tahminlerini 50 dolar seviyesinden 43 dolar seviyesine düşürdü. Görüşmelerin öne çıkan detaylarını yarın da sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.