Bugün Günlerden Hizmetler PMI!

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin fazla olduğu bir haftayı geride bıraktık. Dün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den birincil derecede öneme sahip bir veri yoktu. Bugünden itibaren ekonomik takvim ısınmaya başlıyor. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

Saat 10.00 ile 11.00 arasında Euro Bölgesi final hizmetler PMI verileri açıklanıyor. En ciddi değişiklik İtalya’da bekleniyor. Piyasalar hizmetler PMI’nin 53.8’den 54.3’e yükselmesini bekliyor. Euro Bölgesi genel hizmetler PMI için ise beklenti 54.1.

11.30, İngiltere hizmetler PMI, beklenti 53.9. İngiltere PMI serisinin sonuncusu ve en önemlisi. Hep söylediğimiz gibi hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin lokomotifi. Bu nedenle pound paritelerine en çok hareket getirecek olan PMI verisi de hizmetler PMI. Önceki aya göre 1.2 puanlık artış ön görüyor piyasalar. Beklenti üzeri veri pounda güç katar diğer yandan zayıf bir veri ise poundun canını yakar. Fakat Brexit belirsizliği nedeniyle İngiltere verilerinin son zamanlarda pound üzerinde yarattığı etki azalmış durumda.

15.30, ABD ticaret dengesi (beklenti -46.3 milyar), Kanada ticaret dengesi (beklenti 0.9 milyar). İki komşu aynı anda ticaret dengesi raporunu açıklıyor. Tüm USD ve CAD paritelerine hareket getirecek önemde iki veri.

17.00, ABD ISM hizmetler PMI (beklenti 54.1), JOLTS iş hacmi (5.57 milyon). ISM imalat endeksinde olduğu gibi hizmetler endeksinde de yükseliş bekliyor piyasalar. Tıpkı İngiltere gibi ABD ekonomisi de hizmetler sektörüne daha çok bağımlı bir ekonomi. Bu nedenle piyasalarda oldukça önemli hareketler görebiliriz. JOLTS rakamı ise Şubat ayına ait olduğu için cuma günü gelen istihdam raporu sonrası güncelliğini yitirmiş durumda diyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.