Bugün ALTINda Ayılar Boğalara Pençeyi Vurdu!

ALTINda ayılar ve boğalar oldukça çetin bir hafta geçirdiler açıkçası. Haftaya hafif alıcılı bir başlangıç yapan sarı metal, salı günü Fed Başkanı Yellen’ın faiz artışları ile ilgili temkinli açıklamaları ve son derece güvercin tutumu ile kendini bir anda 1240 bölgesi üzerinde buldu. Çarşamba günü ise 1243 bölgesine yükselip haftanın zirvesini gördükten sonra bu bölgelerden ayıların devreye girmesiyle yeniden bir geri çekilmeye şahit olmuştuk.

Bugün ise tarım dışı istihdam değişiminin 215 bin ile beklentiden iyi gelmesi ve özellikle ortalama saatlik kazançlarda iyileşme yaşanması USD için pozitif oldu. Verilerin hemen ardından ALTINda ayılar sahneye çıkarken 1209 bölgesine doğru düşüşlerin devam ettiğine şahit olduk. Akşam saatlerine doğru dolar üzerinde yeniden baskı oluştu ancak paritelerde çok net hissedilen bu baskının ALTINda çok da etkili bir toparlanmaya sebebiyet vermediğini gördük.

Haftaya ise yine önemli gelişmeler ve veriler bizleri, özellikle de ALTINı bekliyor olacak. Yellen’ın ise bir konuşması daha olacak perşembe gecesi. Sarı metalde boğaların yeniden düştükleri yerden kalmaları için 1230 bölgesinin tam olarak aşılması gerekiyor ve bu senaryonun hayata geçmesi durumunda 1240 ve 1260 bölgeleri önemli direnç olarak çalışabilir. Bugün olduğu gibi ayıların sözünün geçmeye devam etmesi durumunda ise 1200 bölgesi altına inilmesi son derece önemli. Bu bölge sonrasında 1290 ve 1170 bölgelerinin önemli destek olarak çalışmalarını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.