Bu HaftaYine Fırsatlar Var !

Gelin önümüzdeki hafta piyasayı neler etkileyecek gün gün inceleyelim:

Piyasaların ABD’den yeni varlık alım programını kutladıkları bir haftayı geride bıraktık, bizim de analist pozisyonları paylaşımlarımızın isabetliliği ile yine üyelerimizin yüzünü güldürdüğümüz bir hafta oldu.

Son iki haftaya göre daha düşük hareketlilikte bir hafta beklense de piyasada artan hacim ve volatilitenin devamı ile yine hareketli bir hafta olacak.

 

Pazartesi:

Gece Japonya’da bankaların tatil olması sebebiyle sakin bir Asya seansı beklenirken gün içinde de önemli veriler olmayacak.

Euro Bölgesi’nen 11’de cari denge 12’de ticaret dengesinden sonra 15.30’da ABD’den New York imalat endeksi açıklanacak.

Salı:

4.30’da Avustralya Merkez Bankası’nın son faiz toplantısının tutanakları açıklanacak, tutanaklardaki ton Aud’yi etkileyecek.

11.30’da İngiltere’denenflasyon verileri açıklanacak. TÜFE’nin %2.6’dan %2.5’e gerilemesi bekleniyor. Daha düşük enflasyon beklentisinden oluşacak sapma İngiltere Merkez Bankası’nın tutumunu değiştirebileceği için Pound için hareket getirir.

12’de Almanya ve Euro Bölgesi’nden ZEW güven endeksinin hala kötü olduğu ama geçtiğimiz aya göre düzelme olduğunun açıklanması bekleniyor.

14’te ise Türkiye’de TCMB’nin faiz kararı var. Faiz koridorunun üst sınırının %11.5’ten %10.5’e inmesi bekleniyor. TL açısından hareketli saatler olacak.

ABD cari dengesi ve ABD’deki menkul değerlere olan talebi gösteren TIC verisi ABD seansındaki öne çıkan veriler olacak.

Çarşamba:

Gecenin en önemli gelişmesi Japonya’dan gelecek faiz kararı olacak. Faizlerde değişiklik beklenmiyor ama BOJ tahvil alım programında artışa giderek parasal genişleme yapabilir ki bu durumda Yen değer kaybı yaşar. Piyasa için BOJ’un kararı bilinmez olarak duruyor şu anda.

11.30’da İngiltere Merkez Bankası’nın faiz toplantısı tutanakları yayınlanacak. Üyeler yeni bir varlık alımına ne kadar yakınlar ve uzaklar sorusunun cevabı Pound için hareketlilik getirir.

ABD seansı ise konut verileri ile geçecek: İnşaat izinleri, konut başlangıçları ve 2. el konut satışları verileri konut sektörünün son durumu hakkında bilgi vereceği için piyasa iştahını etkileyecek datalar. Borsa hareketliliği ile güzel fırsat yaratır diye düşünüyoruz.

Perşembe:

Haftanın en hareketli günü olacak Perşembe ve önemli veriler günün ilk saatlerinde başlıyor.

1.45’te Yeni Zelanda büyümesinin 2 . çeyrekte %0.3 olduğunu tahmin ediyor analistler, NZD’yi etkileyecek önemli bir veri.

2.50’de ise Japonya’dan 3. ay üst üste ticaret açığı bekleniyor.

5.30’da belki de haftanın en önemli verisi Çin HSBC imalat pmi açıklanacak geçtiğimiz ay 47.6 ile son ayların en düşük verisi açıklanmıştı, yine olumsuz data özellikle Aud ve Nzd için sıkıntı olacak ama tüm piyasayı etkileyecek.

10’dan 11’e kadar ise Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi için hizmet ve imalat sektörlerinin pmi verileri açıklanacak. Yine kötü ama geçtiğimiz aya göre biraz daha olumlu veriler beklenirken sabah gelen Çin verisinin de etkisiyle özellikle Eurusd ve Audusd için fırsat içeren bir Avrupa seansı olacak.

11.30’da ise bu kez Gbp için önemli bir veri, perakende satışlar verisi açıklanacak. Geçen ay %0.3 artış vardı bu sefer %0.4 düşüş bekleniyor.

İspanya 10 yıllık tahvil ihalesi de yine Avrupa seansına hareket getirecek gelişmelerden olacak.

15.30’da ABD haftalık işsizlik başvuruları 16’da flaş imalat pmi ve 17’de Philederphi imalat endeksi ABD seansının en önemli verileri olacak. 3 data için de öncekine göre biraz daha iyimser rakamlar bekleniyor.

Dünyanın dört bir yanından önemli dataların birleştiği bir gün olacak kısacası.

Cuma:

Avustralya öncü endeks, Yeni Zelanda kredi kartı harcamaları gibi önem derecesi düşük datalarla geçecek bir Asya seansından sonra Avrupa ve ABD seansları da düşük veri akışıyla geçecek.

İngiltere’de kamu harcamalarının 13 milyar pound gibi kuvvetli bir artış gösterdiği tahmin ediliyor, daha düşük bir rakam Gbp’ye yardımcı olurken daha yüksek rakam Gbp için sıkıntı olur.

Kanada TÜFE ve toptan satışlar ile belçika tüketici güven endeksi günün geriye kalan verileri olacak.

Kısacası çok önemli dataların olduğu hareketli geçecek bir haftaya giriyoruz. Bol fırsatlı bir hafta olacaktır.

Tüm üyelerimize yeniden bol kazançlar olsun diyelim!

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.