Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor – 11 Aralık 2017

Geçen hafta takip ettiğimiz ABD tarım dışı istihdam verisi piyasa üzerinde beklenilen etkiyi yaratmadı. Piyasanın veriye tepki vermemesinin en büyük sebebi olarak Çarşamba akşamı sonuçlanacak Fed toplantısı gösterilebilir. Piyasanın beklentisi Fed’in bu yılın 3. Faiz artırımına gideceği yönünde. Bu beklenti sebebiyle piyasa şimdiden karara kilitlenmiş durumda. Faiz kararından sonra Fed Başkanı Yellen’ın açıklamaları yakından takip edilecek. Gelecek yıl için büyüme-enflasyon beklentileri, kaç faiz artırımı düşündükleri ve bu yolda ne gibi aksiyonlar alacakları hakkında söyleyecekleri oldukça önemli. Daha önce gerçekleştirilen konuşmalarda gelecek yıl için 3 faiz artışı planlandığı söylenmişti. Bu söylemin tekrar edilip edilmeyeceği takip edilecek. EUR/USD paritesine göz attığımızda dolardaki değer kayıplarıyla beraber paritenin yukarı yönlü hareketlendiğini görüyoruz. Olası yükselişlerini sürdürmesi halinde 1.18 direncini test ettiğini görebiliriz. Direnç seviyesinin aşılması halinde 1.1830 ve 1.1875 dirençleri takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 1.1763, 1.1735 ve 1.1710 önemli destek seviyeleri olarak söylenebilir.

Beklenen kritik haftanın ilk günü yurtiçinde 3. Çeyrek büyüme verisini takip edeceğiz.%5.1 olarak açıklanan 2. Çeyrek verisinden sonra bu çeyreklikte de %5’in üzerinde gelip gelmeyeceği takip edilecek. Ardından yılsonu enflasyon tahmini takip edilecek. Çarşamba akşamı Fed faiz kararının ardından Perşembe günü TCMB’nin faizler üzerinde nasıl bir hamle yapacağı izlenecek. Kur üzerinde iyimser bir hava olsa da Fed kararı sonrasında dolarda değer kazanımının görülmesi halinde TCMB faiz hamlesinde bulunabilir. 3.8310 seviyelerinde fiyatlanan USD/TRY’de düşüşün devam etmesi halinde 3.8210, 3.80 ve 3.7730 destekleri takip edilebilir. Dolarda yaşanabilecek değer kazanımlarıyla beraber paritenin yönünü yukarıya çevirdiğini görebiliriz. Olası yükselişinde ise takip edilecek direnç seviyeleri 3.8475, 3.8780 ve 3.9045 olarak söylenebilir.

Yoğun haftanın dördüncü işlem gününde İngiltere Merkez Bankası faiz kararı ve para politikası kurulunun toplantı tutanakları takip edilecek. Geçtiğimiz hafta Brexit sürecinde ilk aşamayı tamamladıklarına dair gelen açıklamalar ile birlikte sterlin tarafında değer kayıplarının yaşandığını görüyoruz. Her ne kadar ikinci aşamaya geçiş için hazırlanılıyor olsa da Brexit müzakerelerinde ki belirsizlik sterlin için negatif fiyatlamayı beraberinde getiriyor. 1.34 seviyelerinde fiyatlanan GBP/USD paritesinin teknik seviyelerine göz atacak olursak yukarı yönlü ataklarında 1.3430, 1.3445 ve 1.3485 dirençleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.3365, 1.3330 ve 1.3290 takip edilecek destek seviyeleri takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.