Brexit’e Kabineden Onay Çıktı Pound Hareketlendi! – 15 Kasım 2018

Sancılı bir Brexit süreci geçiren İngiltere’nin dün Theresa May kabinesi desteğiyle birlikte AB ile olan anlaşmanın toplantısında ‘brexit’e onay çıktı.  Taslağın 5 saat süren tarihi toplantıda kabul edilmesinin ardından, anlaşma önümüzdeki günlerde parlamentoya sunulacak. Bundan sonraki adım haftaya İngiltere’de anlaşmanın parlamento tarafından onanması olacak. Olası bir ret durumunda İngiltere tarafında yeni bir Brexit krizi beklenebilir. Kendi partisinden bazı kişilerin bile Theresa May’e karşı çıktığı bilinmekte olup bundan sonraki süreç de önemli olacak ve bu belirsizlik İtalya ile birlikte Euro ve Sterlin tarafında ciddi volatil hareketlere sebep olmakta ve olacaktır. Fakat Şu an Brexit ile ilgili piyasada bir iyimserlik mevcut. Euro tarafında bir diğer hikâye İtalya olurken bugüne kadar hiçbir ülkeye Ab tarafından ceza uygulanmamış olması dikkat çekmekte. İtalya’nın bütçe revizyonuna gitmemesi ise cezaya sebep olabilir yorumlarına sebep olurken 21 kasında AB’nin karar vermesi bekleniyor.  Bunun dışında Avrupa tarafında -0.2 % olarak gelen Almanya GSYİH 3. Çeyrek büyümesi beklenti altında kaldı. Euro bölgesi rakamları ise %1.3 gelerek negatif olarak yorumlandı.  Euro bölgesi sanayi üretimi rakamları ise beklenti üstünde gelerek yıllık bazda 0.9 % olarak öne çıktı. Bufün ise AB ticaret dengesi verisi takip edilebilir.

ABD tarafında dün TÜFE rakamlarını takip ettik.  Ayrıntılara bakarsak Çalışma Bakanlığı’nca bugün açıklanan veriye göre tüketici fiyatları endeksi Ekim’de aylık % 0.3, yıllık %2.5 ile beklentiye paralel arttı. Aylık artış, Ocak’tan bu yana görülen en büyük artış olarak kayda geçti. Çekirdek TÜFE aylık bazda beklenti doğrultusunda %0.2, yıllık bazda ise %2.2 beklentisine karşılık %2.1 arttı. Enflasyon bu sene ekonomideki güçlenmeye bağlı olarak yükselişte. Enflasyon hedefi % 2 olan Fed’in gelecek ayki toplantıda faiz oranlarını bu yıl 4. kez artırması bekleniyor.  Bugün ise çekirdek perakende satışlar, Philedelphia Fed imalat endeksi, ve işsizlik haklarından yararlanma verileri piyasa tarafından takip edilecektir. Bunun dışında olası ABD’nin AB otomobillerine tarife uygulama ihtimaline karşı AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, dün yaptığı açıklamada, AB’nin ABD ile bir ticaret savaşından kaçınmak için her seviyede görüşmeler yaptığını, bu ayın sonunda Arjantin’de yapılacak G20 Liderler Zirvesi’nde ABD Başkanı Trump ile tekrar görüşeceğini bildirmişti. Son olarak Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin güçlü olduğunu, ancak politika yapıcıların dikkatlerini faiz oranlarını ne kadar yukarıya ve ne hızda yükselteceklerine çevirmeleri ile birlikte zorluklarla karşılaşabileceğini söyledi.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak daha önce destek olan şimdi ise direnç noktamız olan 1.13060 noktası altında seyretmesi parite açısından önemli olacaktır. Son zamanlardaki volatil hareketleri izlesek de bu seviyenin aşılması durumunda yukarıda 1.13487, 1.13904 ve 1.14748 direnç noktaları takip edilirken, aşağıda ise 1.12643 ve 1.12216 destek noktaları izlenebilir.

Yurt içinde yıl sonu TÜFE tahmini fiyat endeksi verisi saat 10:00’da açıklanacak. Dün oldukça yatay hareket eden paritede teknik anlamda genel düşüş trendinin devam ettiği söylenebilir. Günlük grafikte 30 günlü hareketli ortalamaya yakın seyretmesi ise grafikte dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. 4 saatlik grafikteki düşüş trendinin devam etmesi halinde 5.4408, 5.4204 ve 5.3710 desktek noktaları takip edilirken yukarı yönlü hareketlerde ise 5.4902, 5.5192 ve 5.5686 direnç noktaları izlenebilir.

Son günlerin gündemde olan Emtia’sı Petrol tarafında OPEC başkanı Al Mazrouei açıklamaları öne çıktı. Al Mazrouei, Abu Dhabi’de Bloomberg News’a yaptığı değerlendirmede, OPEC ve ortaklarının üretimi kısmaya ihtiyaç duyduğunu ve bunu yapacaklarını kaydetti. Bakan Al Mazrouei, üreticilerin piyasayı istikrarlı tutmak ve ham petrol stoklarının bulundukları seviyeleri korumasını sağlamak için gereken her adımı atacağını ifade etti ve petrol üretiminin beklentilerin üzerinde olduğunu, OPEC ve ortaklarının stratejilerini değiştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Piyasanın dengeye kavuşabilmesi için geçmişte üretimi kıstık ve eğer piyasayı dengede tutabilmek için kısmak gerekiyorsa, bunu yapacağız,” dedi ve “Grup piyasayı ayarlamak için her ne gerekiyorsa onun üzerinde görüş birliğine varacak” şeklinde görüş bildirdi.
Brent petrole teknik olarak bakarsak 64.70 seviyesinden destek bulan fiyatların yukarıda 67.30, 68.76 ve 71.36 direnç noktaları izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 64.70, 63.56 ve 60.96 destek noktası izlenebilir.

GBPUSD

EURGBP

EURUSD

 

 

 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.