Brexit Sonrası Kritik Hafta

Tarihi bir haftayı geride bıraktık. Birleşik Krallık sonunda son kararı verdi ve AB’den çıkalım dedi. GBPUSD referandum sonucu son 30 yılın en düşük seviyelerine geriledi ve güvenli liman olan ALTINda da spektaküler bir yükseliş yaşandı. Ancak bundan sonraki süreç çok daha önemli… Bu hafta ise yine birbirinden önemli gelişmeler ve veriler bizleri bekliyor olacak. Gelin bu haftaya birlikte göz atalım.

Pazartesi günü Asya seansında Yeni Zelanda’dan ticaret dengesi açıklanacak. (Beklenti 185 milyon). Gelecek olan veri ile NZDUSD’de önemli fırsatlar karşımıza çıkabilir.

11.00’da Euro Bölgesi’nden M3 para arzı açıklanacak. ECB’nin takip ettiği bir veri ve beklenti altı kalması EURUSD üzerinde baskı oluşturabilir.

15.30’da ABD’den mal ticaret dengesi açıklanacak (beklenti -59.5 milyar). Ancak gelecek olan verinin paritelerde etkisinin son derece sınırlı olmasını bekliyoruz.

16.45’de ABD’den flaş hizmetler PMI (beklenti 52.0) açıklanacak. Gelecek olan bu verinin de paritelerde etkisi sınırlı olur.

Salı :

13.00’da İngiltere’den CBI gerçekleşmiş satışlar açıklanacak ancak gelecek olan verinin GBP paritelerinde etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

15.30’da ABD’den büyüme verisi (beklenti %1.0) açıklanacak. USD için son derece kritik bir veri. Beklentiden iyi gelecek olan veri sonrası dolar endeksinde toparlanmaya şahit olabiliriz.

17.00’da CB tüketici güveni (beklenti 93.2) açıklanacak. Beklentiden farklı gelecek olan veri ile paritelerde hareketlilik artabilir.

Çarşamba :

Asya seansında Japonya’dan perakende satışlar (beklenti -%1.6) açıklanacak. Gelecek olan veri beklentilerin altıda kalırsa USDJPY’de yükselişler hız kazanabilir.

10.00’da İspanya’dan flaş TÜFE açıklanacak. (Beklenti -%0.9) ancak gelecek olan verinin paritelerde etkisi sınırlı olur.

15.30’da Fed’in takip ettiği önemli enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE fiyat endeksi (beklenti %0.2), tüketici harcamaları (beklenti %0.3) ve tüketici gelirleri (beklenti %0.3) açıklanacak. Fed enflasyonda iyileşme görmek istiyor ve gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.

17.00’da askıdaki konut satışları (beklenti -%0.9) açıklanacak.

17.30’da ise ham petrol stokları verisini takip edeceğiz. Bu dakikalarda petrol ve USDCAD’de önemli fırsatlar bizleri bekliyor olacak.

Perşembe :

Asya seansının en öne çıkan verisi Yeni Zelanda’dan gelecek. ANZ işletme güven endeksi (önceki veri 11.3) açıklanacak. Önceki veriye göre iyileşme yaşanması NZD için pozitif olur.

11.30’da İngiltere’den cari hesap (beklenti -28.1 milyar) ve büyüme verisi (beklenti %0.4) açıklanacak. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması GPB için negatif olur.

12.00’da Euro Bölgesi’nden TÜFE (beklenti %0.0) ve çekirdek TÜFE (beklenti %0.8) açıklanacak. Enflasyonda iyileşme yaşanması EUR için pozitif olur.

14.30’da son ECB toplantısının tutanakları yayınlanacak.

15.30’da Kanada’dan büyüme verisi (beklenti %0.1) açıklanacak. CAD için son derece kritik bir veri. Beklenti altı kalan veri ile USDCAD’de yükseliş yaşanabilir. Aynı dakikalarda ABD’den de haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 269 bin) açıklanacak.

16.45’te Chicago PMI (beklenti 50.4) açıklanacak. Gelecek olan verinin USD üzerinde çok büyük bir etkisi olmasını beklemiyoruz.

Cuma :

Asya seansında Japonya’dan önemli veriler açıklanacak. Hane halkı harcamaları (beklenti -%0.9) ve TÜFE rakamları açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması JPY için pozitif olur. Çin’den ise imalat PMI (beklenti 50.0) ve Caixin imalat PMI (beklenti 49.1) açıklanacak.

10.30’dan itibaren Euro Bölgesi’den imalat PMI verileri gelecek. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması EUR için son derece pozitif olur.

11.30 İngiltere imala PMI. Beklentiler önceki veriye göre çok hafif bir iyileşme yaşanacağı yönünde ancak beklenti altı kalacak olan veri GBP için negatif olur.

17.00’da ABD’den ISM imalat PMI (beklenti 51.6) açıklanıyor. USD için önemli bir veri ve beklenti üzeri gelecek olan veri USD için pozitif olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.