Brexit Sonrası Doları Neler, Nasıl Etkiler ?

İngiltere’nin AB’den çıkacak olmasının elbette gelişmekte olan ülke varlıklarına negatif etki etmesi bekleniyordu ve öyle de oldu. Sonuçların büyük oranda belli olmasıyla birlikte Dolar/TL sabah saatlerine doğru 2.84 bölgelerine kadar geriledikten sonra 3.00 üzerini gördü.

Ancak ardından yönünü tekrar aşağı çeviren kurda 2.91 bölgesi test edildi. Böylelikle USDTRY’de hem 1 ayın en yüksek seviyesi hem de neredeyse son 2 ayın en düşük seviyelerini aynı gün içerisinde görmüş oldu. BIST 100 ise güne %4’e yakın kayıpla devam ediyor.

Belirsizlik ortamında Dolar/TL’de yaşanacak olan yükselişlerde 2.94 üzerinde kalıcılık sağlanır ve 2.97 direnci geçilirse yeniden 3.00’doğru bir atağa şahit olabiliriz.

Ancak bu belirsizlikler Fed’in de faiz artışları için önünde önemli bir engel olacak ve bu ortamda faiz artırmak istememeleri durumunda dolarda oluşabilecek olası değer kaybı, yükselişleri sınırlayabilecek bir etken olarak karşımıza çıkabilir. Aşağıda 2.90 ve 2.88 bölgeleri yaşanacak olan geri çekilmelerde destek olarak çalışabilir. Bir diğer yandan TCMB’nin faiz indirimlerine devam edip etmeyeceği de kurun kaderine etki edecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.