Brexit Sonrası Asya Nefes Aldı

Birleşik Krallık halkının AB referandumunda Brexit’i tercih etmesinin yankıları sürüyor. Piyasalarda yaşanan volatitileye karşı dünyanın dört bir yanından politika yapıcılar gerektiği taktirde ekonomiye ‘destek’ verecekleri sözünü veriyor.

Bunların başında Çinli ve Japon yetkililer geliyor. Yetkilerden gelen açıklamalar yatırımcılara güven vermiş gibi görünüyor. Asya borsalarında haftanın ilk seansını pozitif bir havada geçiriyor.

Cuma günü %8’den kayıp yaşayan Japonya Nikkei endeksi verdiklerinin dörtte birini geri almış durumda, %2.40 artıda. Çin endekslerinde de %1.0 – %1.5 arası prim var ve Güney Kore KOSPI ile Avustralya ASX endekslerinde de haftanın ilk günü hakim renk yeşil.

Brexit sonrası son 31 yılın en düşük seviyelerine gerileyen GBPUSD bir miktar toparlandıktan sonra yeni haftaya 200 pips aşağıda başladı. 1.3680 – 1.3650 bölgesi bugünkü olası toparlanmalarda tekrar satıcıların devreye girebileceği bölge.

Aşağıda ise 1.3350 seviyeleri en yakın destek. Bu desteğin kırılması durumunda geri çekilme cuma gününün dibi olan 1.3230’lara kadar sürebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.