Borsada Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Forex Koçu olarak haftanın son işlem gününün akşamında piyasaların kapanışa yakın sakin devam etmesi nedeniyle bir farklılık yaparak siz değerli yatırımcılara borsa ve borsada nasıl işlem yapılması gerektiğine dair bir kaç öneride bulunacağız. İşte borsada yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken 5 madde :

1- Şirketin ne kadar küçük bir miktarına ortak oluyor da olsanız, sanki şirketin tamamını almışsınız gibi temkinli olun. Unutmayın ne kadar küçük de olsa eğer o hisse senedini alıyorsanız, artık şirketin ortağısınız demektir. Bu yüzden hissesini aldığınız şirketinizi detaylı şekilde araştırmayı unutmayın.

2- Yukarıda söylediğimiz gibi, alım yapacağınız şirketi detaylı inceleyin. Mali tablolar, hisse fiyatları vs. detaylıca analiz edin ve kararınızı öyle verin. Bunu yaparken de aceleci davranmayın. Para hırsı gözünüzü bürümüş bir şekilde değil, temkinli hareket edin.

3- Takım tutar gibi yalnızca 1 şirkete kilitlenmeyin. Kriterlerinizi belirledikten sonra bir kaç şirketi bu süzgeçten geçirin ve alternatif seçenekler olarak bir kenara yazın. İnternette bir çok kaynağı araştırın ve doğru kurumları bulduktan sonra stratejinizi belirleyerek her ay en uygun şirketi tercih edin.

4-  Yalnızca hissesini aldığınız şirketi değil, şirketin bulunduğu sektörü de takip etmeye çalışın. Örneğin bir banka hissesi almadan önce bankacılık sektörünü beklen fırsatlar ve sorunlar ile ilgili de araştırma yapın.

5- Güvenli ve uzun vadeli yatırım yapmayı tercih edin ve gereksiz risklerden kaçının. Finansal okur-yazarlığınızı geliştirerek sürekli kendinize bir şeyler katın ve piyasayı, yaşanan gelişmeleri takip etmeyi bırakmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.