BOE’de Şahinler ve GBPUSD de Yeni Hedef

İngiltere Merkez Bankası Tutanakları Beklenenden Daha Şahin. İstihdam Verileri de Beklenenden Daha İyi. GBPUSD Bu İki Gelişmeyle Hafta Zirvesini Tazeledi.

İngiltere’den gelen istihdam verileri ve merkez bankası BOE toplantı tutanakları GBP’li paritelere büyük hareket getirdi.

İşsizlik oranı %7.9 ile 2011 Ekim’den sonra ilk kez %8.0 altında indi. İşsizlik başvuruları da 4 bin ile beklentiden daha iyi geldi. 

Aynı anda son BOE PPK toplantısının tutanakları yayımlandı. Tutanaklar faizlerin ve varlık alımı programının sabit bırakılması kararının dokuz üyenin fikir birliğiyle alındığını gösteriyor. Önemli detay ise bazı BOE üyelerinin para politikasının yapabilecekleri konusunda şüphelerini dile getirerek daha fazla gevşemenin ekonomiye yardım etmeyeceğini ima etmeleriydi. Toplantıda ayrıca enflasyonun yakın zamanda %2 üzerinde kalmaya devam edebileceğine dikkat çekildi.

Yani BOE yönetim kurulunda son zamanlarda hakim olan gevşek ton artık biraz şahinleşmeye başlıyor gibi.  İyi istihdam verilerine beklenenden daha şahin BOE tutanakları eklenince GBPUSD keskin alışlarla 1.6150 üzerine tırmanarak hafta zirvesi yaptı. 

Bundan sonrası için ise 1.6217’ye dikkat edilmeli. Olumlu sürecin devam etmesi ve bu direncin kırılmasıyla 1.63 denemesi gelebilir önümüzdeki günlerde. Önümüzdeki hafta İngiltere üçüncü çeyrek büyüme rakamları yayımlanacak. Bu verilere de aynı zamanda dikkat edilmeli. İyi büyüme verisi bahsettiğimiz 1.63 seviyesini hızlıca çeker, kötü verisi ise GBPUSD’yi baskı altına alacaktır.

Döviz Destek online platform yayınında üyeleri ile beraber olmaya devam ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.