BoE Temkinli, GBPUSD Düşüşte – Güncelleme

BoE PPK Tutanakları Beklenenden Daha Gevşek Bir Tona İşaret Ediyor, GBPUSD Satış Baskısı Altında

BoE bundan iki hafta önceki PPK toplantısının ayrıntılı tutanaklarını bugün yayımladı. Tutanaklardan çıkan en önemli başlık BoE’nin ilerde faiz indirimini düşünebileceği sinyalini vermesi oldu. 

Piyasanın pek de beklentileri dahilinde olan bir gelişme değildi. GBPUSD tutanakların açıklanmasıyla birlikte 1.5580 seviyesine kadar geri çekildi.

Tutanaklardan diğer önemli başlıklar;

– varlık alımı kararı 2 hayıra, 7 evet oyuyla alındı (karşı olan üyeler Dale ve Broadbent), faizlerin sabit tutulması kararı ise oy birliği ile alındı,

– varlık alımı yanlısı oy kullanan üyeler 50 milyar yanında 75 milyar GBP’yi de değerlendirdi,

– BoE’nin uygulamaya başladığı yeni fonlama mekanizmalarının performansına göre yeni varlık alımı ve faiz indirimi değerlendirilecek,

– AB krizi, İngiltere üzerindeki ana risk faktörü olmaya artarak devam ediyor.

Yani BoE faiz indirimi dahil her opsiyonu ciddi şekilde masada tutmaya devam diyor. BoE’nin yeni uygulama başladığı kredi fonlama programı ve ECTR programının ekonomi üzerindeki etkisi beklendiği kadar olumlu olmazsa da yeni bir gevşeme gelebilir.

Beklenenden gevşek BoE PPK tutanaklarının etkisi GBPUSD üzerinde satış baskısı yaratmaya devam edecek önümüzdeki günlerde. Özellikle kötü gelecek verilerin de katkısıyla GBPUSD 1.55 desteğini test edebilir.

– Güncelleme
Analizimizde verdiğimiz 1.55 hedefi bugün itibariyle görülmüş ve aşılmıştır. DövizDestek doğru tespit ve analizleriyle yanınızda olmaya devam ediyor ve devam edecek. Yeni GBPUSD analizimizle çok yakında sizlerle olacağız. GBPUSD’de doğru yönü bulmak istiyorsanız DövizDestek’i takip etmeye devam ediniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.