Yatırım Bankacılığını Kumardan Ayırın

Bankacılık sektöründe skandalların arka arkaya patladığı İngiltere’de, BOE Başkanı’ndan bankalara sert tepkiler geldi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King bugün BOE finansal istikrar raporunu sunumunda, İngiliz ekonomisine yönelik görünümle ilgili yaptığı açıklamalar sonrasında bankalara yönelik ağır sözler söyledi.  

Konuşmadan önce açıklanan BOE finansal istikrar raporunda; İngiliz ekonomisinin görünümünün Avrupa’daki belirsizlikler nedeni ile bozulduğu ve mali istikrara yönelik kısa vadeli risklerin de hala yüksek olduğu belirtildi. Buna karşın, İngiliz bankalarındaki kırılgan ülkelere ait tahvil miktarının düşük olduğu ve bu nedenle İngiliz bankalarına yönelik risklerin sınırlı olduğu açıklandı. Raporda, mortgage ve tüketici kredileri maliyetlerinde 3. çeyrekte artış beklendiğini, bankaların kredileri artırmak için acil nakit tamponları oluşturmaları gerektiği belirtildi.

Rapor açıklandığında GBPUSD paritesi bir miktar düşerek 1.5575’e kadar geriledi. Sonrasında ise tekrar toparladı.

İngiltere’de 20’den fazla bankaya, konut kredileri ve bireysel ihtiyaç kredilerini de içeren ödünç para maliyetlerini (LIBOR oranlarını) olduğundan düşük göstermek, küçük işletmelere bilerek zarar edecekleri ürünler satmak suçlamaları ile soruşturma açılmıştı. İngiltere’nin önde gelen HSBC Bankası, İskoçya çıkışlı Royal Bank of Scotland da soruşturulan bankalar arasında bulunuyor.Bu hafta başında Barclays bankası, bankalararası ortak kullanılan faiz oranlarını değiştirdiği gerekçesiyle 450 milyon dolar para cezasına çaptırıldı.

Barclays Bankasının suçunu kabul etmesinin hemen arkasından, çok sayıda bankanın müşterilerine yanlış türev araçlar sattıkları skandalı patladı.

BOE Başkanı King bankalara, bankacılık sistemini ile kumarhane sistemini birbirinden ayırmaları çağrısı yaptı. King, bankacılık sisteminin yapısının kötü niyetli davranışlara olanak sağladığını, yatırım bankacılığının kültürünün temel bankacılık sisteminden farklı olması gerektiğini fakat bunun zaman alacağını söyledi.

King, libor faizleri ile oynandığı skandalı üzerine,  “benim sözüm benim liborumdur” döneminin sona ermesi gerektiğini söyledi. King ayrıca, yeni libor rejiminin güncel işlemleri baz alarak kurulmasını istediğini belirtti.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.