BoE, GBP’yi Yıktı!

İngiltere Merkez Bankası’nın son faiz tutanakları açıklandığı gibi GBP çarpıldı.

İngiltere Merkez Bankası’nın son faiz tutanakları açıklandığı gibi GBP çarpıldı. Sebebi şu; 3 üye (ki içlerinde görevi devredecek Başkan King de var) “varlık alım programı 25 milyar Gbp daha arttırılsın” diye oy kullandı.

Kalan 6 üye bu öneriyi reddetse de geçen ay 1 kişi varlık alımı isterken bu sefer 3 kişi istediği gerçeği önümüzdeki süreçte varlık alım programının artacağı beklentisini doğurdu.

Ama Gbp’nin düşüşü sadece bu beklenti ile gerçekleşmedi. Tutanaklara göre üyeler faiz indirimi ihtimalini dahi konuşmuşlar. Daha önce masadan kalkan bu seçeneğin tekrar masaya gelmesi İngiltere Merkez Bankası BoE’nin ne kadar parasal gevşeme yanlısı olduğunun bir başka göstergesi.

BoE ayrıca İngiliz devlet tahvilleri dışındaki varlıklara yönelmeyi de yine geçtiğimiz toplantıda tartışmış tutanaklara göre.

İstihdam verilerine geçersek Aralık’ta işsizlik oranının beklentiden daha kötü gerçekleştiğini görüyoruz. %7.7’de kalması beklenen işsizlik oranı %7.8’e çıktı. Ocak’taki işsizlik başvuruları ise gün içinde Gbp için olumlu tek veri oldu. 5500 kişilik düşüş beklentisinin de üzerinde 12500 kişilik bir düşüş oldu işsizlik başvurularında.

İstihdam verilerinin geri planda kaldığı, toplantı tutanaklarının öne çıktığı 11.30 sonrası GBP çok sert değer kaybetti ve GBPUSD 1.5320 ile son 8 ayın en düşük seviyesini görürken EURGBP’de 0.8760 ile son 16 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Biz Döviz Destek olarak veri önce tutanaklar kumarına girmeyerek izlemede kalmayı tercih ettik. Şimdi GBPUSD için akşamki ABD Merkez Bankası tutanaklarını bekleme zamanı…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.