BoE Bugün Piyasaları Sallayacak mı? – 14.07.2016

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir hafta içerisindeyiz. Dün Kanada Merkez Bankası faiz kararlarını takip ettik. Faizlerde herhangi bir değişiklik yaşanmadı fakat kararlarda gevşek bir tutum sergilenmemesi nedeniyle USDCAD’de geri çekilme yaşandı. Son dönemde belirsizlikler nedeniyle paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. Bu sebeple işlem tercihlerinizde son derece temkinli olmanızı öneriyoruz. Bugün ve Yarın bizleri son derece önemli veri ve gelişmeler bekliyor. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

10.00’da Türkiye’den cari hesap ve sanayi üretimi açıklanacak. Beklenti altı gelecek olan veriler TRY üzerinde baskı yaratabilir.

14.00’da BoE faiz kararını açıklanacak. Bununla birlikte varlık alım programı ve para politikası kararları açıklanacak. Geçtiğimiz hafta BoE başkanı Carney Ağustos ayında ek gevşeme hamlelerini hayata geçirebileceklerinin sinyalini vermişti. BoE’nin bu toplantıdaki tutumunu yakından takip edeceğiz.

14.30’da Türkiye’den yıl sonu TÜFE tahmini açıklanacak. Önceki rakam %7.64. Enflasyon beklenen seviyenin çok uzağında. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerinde sınırlı etkisi olabilir.

15.30’da ABD’den haftalık işsizlik başvuruları ve ÜFE verileri açıklanacak. USD için önemli veriler. Bu saatlerde USD paritelerinde hareketlenmeler yaşanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.