Binali Yıldırım ve Joe Biden’den Kritik Açıklamalar!

Ankara'da Kritik Görüşme!

Türkiye’ye ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmelerin ardından ortak basın açıklaması düzenlediler. Joe Biden 15 Temmuz başarısız darbe girişiminden ABD’nin önceden haberi olmadığını ve bunu kesinlikle desteklemediklerini söyledi.

“ABD olanlardan çok üzgündür. Türk halkının cesaretine hayran kaldık.” diyen Biden, sözlerine “”Ama adalet bu şekilde çalışıyor. Türk milletinin kızgın olduğunu anlıyorum. Ama bundan şüpheniz olmasın. Süreç devam edecek. Hiç bir ülke böyle bir harekete tolerans gösteremez. Türk milleti de bu affedilmez terör hareketine maruz kalmıştır.” diyerek devam etti.

Biden, Suriye’ye düzenlenen operasyon ile ilgili olarak da koalisyon güçleri olarak IŞİD’i vurmaya devam edeceğiz dedi ve “YPG güçleri Fırat’ın diğer tarafına geçmemelidir. YPG unsurları Fırat’ın batısına geçerse hiçbir şekilde ABD’ den destek alamayacaklar.” cümlesinin altını çizdi.

Başbakan Binali Yıldırım ise Obama ve Biden’in darbe girişiminin karşında durduklarını belirtmelerinin önemli olduğunu belitti ve Suriye’de İran ve Rusya gibi ülkelerin uzlaşısıyla ortak bir uzlaşmanın gerçekleştirilmesinin gerektiğini söyledi. ABD ile PYD mensuplarının Fırat’ın batısına ilerlememesi konusunda mutabık olduklarını dile getiren Yıldırım, “PYD, IŞİD konusunda yararlı olabilir ama bir terör örgütünü başka bir terör örgütüyle alt ederseniz ondan sonra elinizde kalan terör örgütünü nasıl alt edeceğiniz önemli bir konu olarak önünüze gelecektir.” açıklamalarında bulundu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.