İyi Büyümeye Rağmen Dolar Neden Yükseliyor?

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi 2016 birinci çeyrekte 2015 birinci çeyreğe göre %4.8, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla bir önceki çeyreğe göre ise %0.8 büyüdü. Önceki çeyreğe göre yavaşlama yaşansa da beklentilerin üzerinde bir rakam.

Tarım dışı sektör önceki yılın aynı çeyreğine göre %2.7 daha fazla katma değer sağlarken, sanayi sektörü %5.9, hizmetler sektörü ise ise %5.1 daha fazla katma değer sağlamış. Üretim tarafında durum böyle.

Tüketim tarafından baktığımızda ise tüketici harcamalarının %6.9, kamu harcamalarının %10.9, sermaye harcamalarının ise sadece %0.1 arttığını görüyoruz. Diğer yandan ihracat %2.4, ithalat ise %7.5 artmış.

Beklentiden daha iyi büyüme rakamına rağmen doların genel olarak toparlanmaya başlaması nedeniyle USDTRY’de yukarı yönlü bir hareket var. Sadece USDTRY’de değil USDZAR, USDMXN gibi paritelerde de yön yukarı yönlü bugün.

2.9150 bölgesi en yakın direnç ve bu bölgenin aşılmasını teknik olarak 2.93’lere doğru bir hamle takip edebilir. 3.00’lere doğru bir hamleden bahsetmek için ise çok erken. Şu an yaşanan yukarı yönlü hareket daha çok son günlerde dolarda yaşanan keskin düşüşe gelen teknik bir düzeltme gibi görünüyor.

Liranın kendine özgü şok etkisi yaratan politik/jeopolitik riskleri ve Fed’in Haziran/Temmuz toplantılarında olmasa da ilerleyen aylarda faiz artırma durumunun hala masada olması nedeniyle bizce USDTRY’de geri çekilmeler trend olmaktan çok gevşeme olarak kalmaya devam edecek önümüzdeki süreçte.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.