Beklenen Gün – 07 Temmuz 2017

Tarım Dışı İstihdam

Giderek hareketlenen haftanın beklenen son işlem gününe gelmiş bulunuyoruz. Dün ABD’den gelen ADP Tarım Dışı İstihdam verisi ve İşsizlik Hakkından Yararlanma Başvuruları piyasa hareketleri için oldukça önemli ekonomik verilerdendi. ADP verisi 158 bin ile 185 bin olan beklentinin altında açıklandı. Ayrıca geçen ay 253 bin olarak açıklanan veri aşağı yönlü 230 bin olarak revize olması dikkatlerden kaçmadı. ADP her ne kadar tarım dışı istihdam verisinin öncüsü olarak kabul edilse de asıl hareketliliği bugünkü veride görmemiz muhtemel olarak gözüküyor. Dünün dikkat çeken bir diğer verisi İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurularıydı. Geçen hafta yapılan başvurulara göre daha az işsizlik başvurusu yapılacağı ön görülüyordu. Son birkaç haftadır olduğu gibi başvurularda beklentiden fazla bir artış gözlemleniyor.

ABD’den üst üste gelen negatif veriler Euronun Dolar karşısındaki yükselişini desteklemeye devam ediyor. 1,1425 seviyelerine kadar yükselen paritenin yönünü daha net görebilmemiz için bugün açıklanacak Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verileri oldukça önem taşıyor. Geçen ay 138 bin olarak açıklanan verinin bu ay 179 bin olarak açıklanması bekleniyor. FED başkanı Yellen konuşmalarında tam istihdamın faiz kararları için oldukça belirleyici olduğunu vurguluyor olması bu verinin önemini arttırıyor. İşsizlik oranında %4,3’lük oranda herhangi bir yükselme olmazsa ve istihdama katılan kişi sayısı beklentinin üzerinde açıklanırsa doların kan kaybı bir nebze azalabilir ve üzerindeki satış baskısından kurtulabilir. EUR/USD paritesinin yükselişine devam etmesi halinde sırasıyla 1,1455, 1,1487 ve en yukarıda 1,1582 direnç seviyelerine doğru ataklar gerçekleştirmesi beklenebilir. Aşağı yönlü hareketinde ise dikkat edilmesi gereken destek seviyeleri 1,1360, 1,1298 ve 1,1203 destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Doların güç kaybetmesi ve küresel risklerin artmasıyla değer kazanan güvenli liman altının 1221 seviyelerinde seyrettiğini görüyoruz. Güvenli limana olan talebin artmasıyla beraber aşağı yönlü hareketlerinde 1218, 1212 ve 1200 destek seviyelerini test etme beklenebilir. Doların tekrar güç kazanması durumunda ise yukarı yönlü ataklarında 1228, 1232 ve 1238 önemli direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.