Beklenen Çin Büyüme Verisi Nasıl Geldi?

Uzun zamandır Çin’de ekonomik büyümenin yavaşlayacağı söylentileri dolaşıyordu.

Uzun zamandır Çin’de ekonomik büyümenin yavaşlayacağı söylentileri dolaşıyordu. Dün akşam bu tartışmaya şimdilik cevap olarak büyüme rakamı ve sanayi üretimi verileri açıklandı Çin’den. Bu veri hem gelişmekte olan ülkeleri hem de AUDUSD’yi tesiri altında bıraktı.

Çin birinci çeyrek büyüme oranı 7.4% ile beklentide geldi. Aslında büyümede düşüşün yaşanacağına dair tahminler doğru çıktı. Bu açıklanan rakam 2012’nin üçüncü çeyreğinden beri gelen en düşük büyüme rakamı oldu. Fakat beklentiler arasında daha da düşük geleceği var olmasına rağmen beklentide gelmesi olumlu bir sonuç oldu.

Bununla beraber sanayi üretimi verisi  8.8% ile beklenti altında kaldı. Beklenti altında kalan sadece bununla da kalmadı. Sabit varlık yatırımları da 17.6% ile düşük geldi. Perakende satışlarında ise 12.2% ile beklentinin üstüne çıkıldı.

Sanayi üretimi ve varlık yatırımları düşük gelmiş olsa da en çok merak konusu olan büyüme rakamının beklentide gelmesi aslında genel olarak olumlu bir hava yarattı ilk başta. AUDUSD dünkü kayıplarının bir kısmını geri aldı fakat baskının tamamen geçmiş olduğunu söylemek hala zor. Aslında piyasada AUDUSD’nin yükselişinin daha fazla olmaması biraz şaşırttı. Bu nedenle gün içerisinde satışların gelebilme ihtimali de var.

Forex Koçu sizlere bu riskli piyasa ortamında güvenli alternatifler sunmaya devam edecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.