Başkanlar Açıklamalara Devam Ediyor – 20 Haziran 2017

Haftanın ikinci işlem gününün sonuna yaklaşırken piyasalara baktığımızda geçtiğimiz haftaya nazaran daha sakin geçen bir seyir dikkat çekiyor. Haftalık ekonomik takvime göz attığımızda ise FED Başkanlarının konuşmaları takip edeceğimiz başlıca haber başlıkları olarak karşımıza çıkıyor. Dün New York Fed Başkanı Dudley yaptığı konuşma da ‘Genel Fed Tavrı’ dışına çıkmadı ve daha önce Fed Başkanlarının da bahsettiği gibi ABD ekonomisinin tam istihdama yakın olduğunu dile getirirken, enflasyonun hedeflerin aşağısında olduğunu vurguladı. Geçtiğimiz hafta FOMC toplantısından ve Fed Başkanlarının açıklamalarından destek bulan Dolar, genel anlamda haftaya kendini toparlayarak başladı diyebiliriz.

Sterlin tarafına baktığımızda gün içerisinde İngiltere Merkez Bankası Başkanı (BOE) Mark Carney’in açıklamaları vardı. Faiz konusuna değinen Carney; Şuan için faiz artırmanın doğru vakit olmadığını dile getirirken, Brexit’in İngiltere’nin ekonomisi üzerinde ki etkisinden de endişe duyduğunu açıklamalarına etkiledi. Açıklamalar sonrası sterlinde değer kayıpları gözlemlendi ve GBP/USD gün içerisinde 1,26409 seviyelerinde fiyatlamalar yaşadı. Aşağı yönde hareketlenmeler devam ederse ilk olarak 1,25754 destek seviyesi test edilebilir. Bu seviyenin kırılmasıyla birlikte 1,24770 seviyesi karşımıza çıkacak diğer destek noktası olabilir. Yukarı yönde toparlanmalarda ise ilk olarak 1,27012 direnç seviyesi dikkat çekerken, bu seviyenin geçilmesi ile birlikte 1,27924 seviyesi test edilebilir.

Amerika tarafında ise bugün Boston Fed Başkanı Eric Rosengren’in açıklamaları vardı. Rosengren açıklamalarında düşük faizin finansal istikrar konusunda riskler getirdiğini belirtirken, gelişmiş ülkelerde ki düşük üretkenlik artışı, düşük enflasyon hedeflerinin faizlerin düşük olmasına etki ettiğini de dile getirdi. Dolar endeksine baktığımızda toparlanmanın devam ettiği dikkat çekerken halen kritik 100.00 seviyesinin altında fiyatlamalar gerçekleşiyor. Doların toparlanma çabalarıyla birlikte gün içerisinde Dolar/TL paritesinde yukarı yönde hareketlenmeler gerçekleşti ve parite 3,53 seviyelerinde fiyatlandı. Yukarı yönde hareketlerin devamında ilk olarak 3,5488 direnç seviyesi test edilebilirken, bu seviyenin geçilmesiyle birlikte 3,5858 direnç seviyesi karşımıza çıkabilir. Aşağı yönde gevşemelerde ise ilk olarak 3,4989 destek seviyesi dikkat çekerken, bu seviyenin geçilmesiyle birlikte 3,4748 destek seviyesi test edilebilir.

Emtia kanadında ise günün dikkat çeken konusu petrolde ki aşağı yönlü hareketlenmelerdi. Bu gevşemeye sebep olarak Libya’dan gelen üretim artış haberleri gösterilebilir. Libya’da üretimin artması ve hareketli depolarda ki akaryakıt stoklarında ki artış, petrol fiyatlarında son 7 ayın en kötü performansının gerçekleşmesine neden oldu diyebiliriz. Brent petrolde aşağı yönlü hareketlenmelerle 45,59 seviyelerinde fiyatlamalar yaşandı. Gevşemenin devamında 45,17 destek seviyesi test edilebilir. Yukarı yönde toparlanmalarda ise 46,47 seviyesi direnç noktası olarak karşımıza çıkarken, bu seviyenin geçilmesi ile birlikte 47,44 seviyesi test edilebilir. Altın fiyatlarına baktığımız da ise FED’in ABD ekonomisine karşı iyimserliği ve FED Başkanlarının genel anlamda ılımlı açıklamaları ile birlikte fiyatların aşağı yönlü hareketleri kısmen devam ediyor. Ons altın gün içerisinde 1241,88 seviyelerini gördü. Gevşemenin devamında 1239,04 ve 1234,73 seviyeleri test edilebilir. Yukarı yönde toparlanmalarda ise 1251,67 ve 1259,99 direnç seviyeleri test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.