Bankia’yı Kim Nasıl Kurtaracak?

Bugün piyasa gündeminde yine İspanya ve Çin ön plandaydı. 

Çin resmi kaynakları, Çin’in ekonomiyi desteklemek için 300 milyar Dolar değerinde teşvik vereceği konusundaki haberlerin aslının olmadığını açıkladı. Asya borsalarının yükselmesine ve Avrupa borsalarının artı açılmasına neden olan teşvik haberinin yalanlanması sonrası Euro ve emtialar satışa döndü. 

Almanya’da TÜFE verileri beklentilerin altında kalarak yıllık %1.9 aylık %-0.2 seviyelerine düştü. 

İngiltere’de Mayıs ayı CBI gerçekleşen satışlar verisi Nisan ayında -6’dan 21’e sıçradı. Beklenti -7 olmasıydı. Nisan ayında özellikle dayanıklı mallar ve giyim sektörü satışlarında artış olduğu açıklandı. 

İspanya’nın Nisan ayı perakende satışlar verisi beklentilerin ve önceki ayın altında %-9.8 açıklandı. İspanya’nın gündemden düşmeyen bankası Bankia’nın yeniden sermayelendirme işinin nasıl ve kimin tarafından yapılacağı konusunda birbiri ile çelişen haber akışı bugün de devam etti. 

İlk önce ispanya hükümetinin Bankia’yı yeni tahvil ihracı ile sermayelendireceği açıklandı. Arkasından ECB’nin bu öneriyi reddettiğine dair piyasa fısıltıları çıktı. En son AB yetkilileri İspanya’dan bu konuda her hangi bir bildirim almadıklarını açıkladı. 
Bu arada özerk bölgeleri kurtarmakta kararlı olduğunu ifade eden İspanya Hükümeti, özerk bölgelere toplam 8.2 milyar Euro likidite desteği sağladıklarını açıkladı.Bu haberler arka arkaya gelirken sabah saatlerinde bir miktar düşmüş olan İspanya tahvilleri borçlanma maliyeti, günün ikinci yarısında tekrar %6.5 seviyesine çıktı.  

Yurt içinde TCMB, faizleri ve faiz koridorunu aynı bıraktı, TL munzam karşılıklarda döviz cinsi tutulacak miktar %40’tan %45’e yükseltti. Beklenti munzam karşılıkların %50 yükseltilmesiydi.Haberin açıklandığı sırada USDTRY ve EURTRY paritelerinde hareket görmedik ama sonrasında hafif düştü.   

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.