Avustralya’dan RBA’yı Rahatlatacak Veriler

Avustralya istihdam raporu Asya seansının en dikkat çeken verileri. Avustralya Merkez Bankası‘nın geçtiğimiz sene iki 25 baz puanlık faiz indirimi sonrası beklemeye geçtiğini biliyoruz. Banka madencilik sektöründeki daralma ve dolayısıyla işten çıkarmaların diğer sektörler tarafından ne kadar emilebildiğini anlamaya çalışıyor. Bunun için de en iyi ölçütlerden biri işsizlik oranı.

İşsizlik oranında bir yükseliş madencilik sektöründeki işten çıkarmalar nedeniyle işsiz kalanların diğer (imalat, hizmetler, inşaat) sektörlerde iş bulmakta güçlük çektiklerinin ve dolayısıyla ekonomideki dönüşümün sancılı geçeceğinin habercisi. Fakat gece açıklanan istihdam raporu bu açıdan RBA’yı rahatlatacak cinsten.

Avustralya İstatistik Ofisi (ABS) tarafından saat 4.30’ta açıklanan rapora göre işsizlik oranı Mart ayında %5.8’den %5.7’ye geriledi. Piyasalar %5.9’a yükseliş beklerken işsizlik oranı son iki buçuk yılın en düşük seviyelerine gerilemiş. İstihdamda ise beklenti 17 binken 26 binlik bir artış görüyoruz fakat bu artışın tamamının yarı zamanlı işlerden geldiğinin altını çizelim. Tam zamanlı istihdam 8.8 bin gerilerken, yarı zamanlı istihdam 35 bin kişi artmış. İş gücüne katılım oranı ise %64.9 seviyesinde sabit kalmış.

Avustralya istihdam raporu daha önceleri büyük sürprizlere neden olmuş ve ABS’nın raporu hazırlama metodu ile ilgili zaaflar bir çok kez gündeme gelmişti. En yakın örnek 2015 Kasım ayı. Beklentiler istihdamda 10 binlik bir gerileme yaşanacağı yönündeyken ABS verileri 71.4 binlik büyük ve pek inandırıcı olmayan bir artışa işaret etmişti. Karşılaştırma yaparsak ABD’de bir aylık tarım dışı istihdam değişiminin 1.0 milyon gelmesine eş değer bir rakam.Australia_employment_03Mart_2016_2

Bu nedenle bu gece açıklanan istihdam raporu RBA’yı yeni bir faiz indiriminden bir adım daha uzaklaştırdı. Çin’deki iyileşmenin devam edeceğini farz edersek, kurlarda büyük bir yükseliş yaşanmadığı sürece RBA’nın bu sene faiz indirme ihtimali daha düşük artık.

RBA’nın AUDUSD’de 0.80 üzerine doğru bir yükselişten çok memnun olacağını düşünmüyoruz. Mevcut seviyeler bile RBA’nın pek tercih ettiği seviyeler değil ve bunu son para politikası karar metninde kurlar ile ilgili yorumlara gelen revize ile görmüştük. Bundan sonraki aylarda RBA karar metinlerinin en önemli bölümü kurlar ile ilgili yorumun yer aldığı paragraf olacak. RBA’nın ne kadar rahatsız olduğunu ve buna karşı ne yapabileceğine dair mesajlar bu paragrafta olacak.

Şimdilik AUDUSD emtia fiyatlarındaki toparlanma ve zayıf dolar nedeniyle 0.77 direncinin kapısını çalmaya devam ediyor. Bu direncin aşılmasıyla 0.80’lere doğru gelebilecek bir hamleye RBA’nın vereceği tepki önemli olacak. Karar metninde bahsettiğimiz kurlar ile ilgili paragrafta göreceğiz RBA’nın tepkisini veya üyelerden gelebilecek açıklamalarda.

0.7550 – 0.75 bölgesi kalın destek ve satış için bu destek bölgesinin kırılmasını beklemek gerek diye düşünüyoruz. Yani AUDUSD için 0.77 – 0.75 arası gri bölge. Bu bölgenin kırıldığı yöne doğru 200 – 300 pipslik bir hareket görebiliriz ve bizce ise bu hareketin aşağı yönlü olma ihtimali daha yüksek.

Kıvanç Vural

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.