Avustralya’dan Bu Kez Kötü Veri

Avustralya’dan son günlerde gelen büyüme ve cari denge gibi iyi verilerin ardından dün gece açıklanan ticaret dengesi 0.40 fazla beklentisine…

Avustralya’dan son günlerde gelen büyüme ve cari denge gibi iyi verilerin ardından dün gece açıklanan ticaret dengesi 0.40 milyar fazla beklentisine karşı 0.12 milyar açık verdi.

Nisan ayında ihracatta %1.0 düşüş gözlemlenirken ithalatta %2 artış yaşandı. Ayrıca Mart ayı ticaret dengesi rakamının 0.73 milyardan 0.90 milyara revize edilmesi raporun olumlu taraflarından biri olarak ön plana çıkıyor. Fakat bu revizenin zaten dün açıklanan birinci çeyrek büyüme verisine katıldığını hatırlatalım.

Gece açıklanan diğer bir önemli veri ise Çin’den gelen HSBC hizmetler PMI verisiydi. Salı gecesi açıklanan resmi hizmetler PMI verisinin 54.8’den 55.5’e yükselmesine rağmen HSBC verisi 51.4’den 50.7’ye geriledi. 

Yani Çin’den açıklanan resmi PMI verileriyle HSBC PMI verilerinin bir kez daha örtüşmediğini görüyoruz. Resmi verilerin daha pozitif bir ekonomik görünüm vermesi için hükümet tarafından şişirildiği pek çok kez gündeme gelmişti.

Avustralya’dan gelen kötü ticaret dengesi verileri ilk aşamada AUDUSD satışları getirse de parite verdiklerini geri almayı bildi ve Avrupa seansı başında 0.9280 bölgesinde. AUDUSD 0.9450 – 0.92  bandındaki yukarı yönlü hareketine devam ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.