Avustralya Sermaye Harcamalarında Düşüş

Avustralya istatistik ofisi (ABS) birinci çeyrek (Avustralya mali yılına göre üçüncü çeyrek) sermaye harcamaları raporunu yayınlandı. Rapor hem bu mali yılda şirketlerin şu ana kadar yaptıkları harcama bilgileri hem önümüzdeki mali yıl (2016/2017) için harcama planlarını içeriyor.

Rapora göre özel sektör sermaye harcamaları 2016 birinci çeyrekte önceki yılın birinci çeyreğine göre %5.2 geriledi. Piyasanın %-3.5 beklentisine kıyasla daha büyük bir gerileme. Geleceğe dönük sermaye harcama planlarında ise hem bu sene sonu için hem de önümüzdeki sene için artış görüyoruz.

Bir önceki çeyrekte yapılan ankette 2015/2016 mali yılının tamamında 124 milyar sermaye harcaması planlıyorum diyen şirketler bu ankette 126.8 milyar sermaye harcaması planlıyoruz demişler. Aynı şekilde 2016/2017 mali yılı için bir önceki çeyrekteki ankete göre 82.6 milyar sermaye harcaması planlanırken bu çeyrekteki ankette bu rakam 89.2 milyara yükselmiş.

Yani 2016 birinci çeyrekteki sermaye harcamaları beklentinin altında kalırken Avustralya özel sektörü ileriye dönük sermaye harcaması konusunda daha iyimser. Bu nedenle de zayıf manşet rakamın Avustralya Doları üzerinde yarattığı negatif etki çok uzun sürmedi.

Sermaye harcama planları ileriye dönük yatırım ve dolayısıyla da işsizlik oranı ile ilgili önemli bir gösterge ve Merkez Bankası RBA tarafından da takip edildiğini başkan Stevens’dan gelen açıklamalardan biliyoruz.  Bir kaç yıl öncesine kadar Çin’deki hızlı büyüme ve emtia patlamasıyla sermaye harcamaları 160 milyar seviyelerindeyken artık 100 milyar altına kadar gerilemiş durumda. Gerilemedeki en büyük pay sahibi tabi ki madencilik sektörü yatırımlarındaki düşüş.

Avustralya Merkez Bankası RBA’nın enflasyonu ve ekonomideki dengelenmeyi desteklemek için önümüzdeki aylarda tekrar faiz indirme ihtimali yüksek. Bu nedenle de Avustralya Doları zaman zaman toparlansa da genel baskı devam edecek görüşündeyiz. AUDUSD’de kademeli olarak 0.70 bölgesine doğru bir geri çekilme bekliyoruz ve belki de sonrasında daha da aşağıları. Olası toparlanmalarda ise 0.7260 – 0.7240 veya 0.7380 bölgesi alıcılara tepki verebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.