Avustralya’da Politika Faizi Değişmedi – 06 Haziran 2017

Avustralya Merkez Bankası Haziran Ayı Faiz Kararını Yayınladı

Avustralya Merkez Bankası RBA beklendiği gibi politika faizini %1.50 oranında sabit bıraktı. Karar metninde önceki toplantıya göre çok önemli bir değişiklik göremiyoruz.

Değerlenen Avustralya Doları’nın ekonomik dengelenme sürecini karmaşıklaştırabileceğini belirten RBA, para politikasında her hangi bir değişiklik yapmamanın büyüme ve enflasyon hedefleriyle tutarlı olduğuna dikkat çekiyor.

RBA ayrıca ekonomik büyümede genele yayılan bir canlanma olduğuna, regülasyonlardaki sıkılaştırmanın yüksek borç yükü kaynaklı riskleri azaltabileceğine ve emtia fiyatlarındaki toparlanmanın Avustralya ulusal gelirine destek sağladığına vurgu yapıyor.

Para politikası kararlarının yanında Avustralya’dan birinci çeyreğe ait cari denge raporu yayınlandı ve piyasa sadece 200 milyonluk bir cari açık beklerken cari açık 3.1 milyar olarak gerçekleşti. Günün ilk saatlerinde AUDUSD’de yaşanan düşüşün arkasında zayıf cari denge raporu var.

Diğer yandan Japonya’dan açıklanan ortalama nakit kazanç endeksine göre Nisan ayında çalışanların geliri ortalamada %0.5 artmış. Japonya ekonomisi ile ilgili en önemli sorun aşırı düşük enflasyon ve maaşlarda artış hızı gelecek enflasyon ile ilgili önemli bir gösterge. Fakat enflasyonu %2.0 hedefine götürmek için kazançlarda artış hızının %0.5’den daha yüksek olması gerek.

Asya borsalarında genel görünüm negatif. Katar krizi, ABD’deki siyasi belirsizlikler ve ECB’nin bu haftaki para politikası kurulu toplantısı nedeniyle piyasalarda bir riskten kaçış havası var. Japonya Nikkei %1.00, Avustralya ASX %1.5, Hindistan SENSEX endeksi %0.30 kayıp yaşarken Çin ve Hong Kong endeksleri pozitif.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.