Avustralya’da Faiz Değişmedi, Çin’den Kötü Veri – 02 Mayıs 2017

Çin Caixin PMI 50.3'e Geriledi

Mayıs ayı para politikası kararlarını açıklayan Avustralya Merkez Bankası RBA politika faizini %1.50 seviyesinde sabit tuttu. Karar metninde önceki aya göre çok önemli bir değişiklik de göremiyoruz.

Global ekonomide geçtiğimiz yıldan bu yana genele yayılan bir toparlanma olduğunu belirten RBA, bunun emtia fiyatlarının yükselmesine katkı sağladığını ve Avustralya’da büyümeyi desteklediğini söylüyor.

RBA büyümenin önümüzdeki bir kaç yılda %3.0 üzerine çıkmasını bekliyor ve Avustralya ekonomisinde madencilik sektöründeki yatırım artışının sona ermesinin ardından başlayan dönüşüm sürecinin devam ettiği ifade ediliyor. Ayrıca son aylarda hep yapıldığı gibi Avustralya Doları kurlarında yaşanabilecek yükselişin bu dönüşüm sürecini karmaşıklaştırabileceğine vurgu var.

İşsizlik oranının son aylarda hafif yükseldiğini fakat istihdamdaki artışın da güçlendiğini belirten RBA ”ileriye dönük göstergeler istihdam büyümesinin devam edeceğine işaret ediyor’ ifadelerini kullanıyor.

Enflasyonun ise 2017 birinci çeyrekte bankanın beklentileri çerçevesinde %2.0 üzerine çıktığı belirtiliyor ve ekonomi güçlenmeye devam ettikçe çekirdek enflasyonda kademeli yükselişin süreceği beklentisini paylaşıyor RBA.

İleriye dönük faiz yönlendirmesinin yer aldığı son paragraf Nisan ayı karar metniyle birebir aynı. Mevcut bilgiler ışığında para politikasında bir değişiklik yapmamanın sürdürülebilir büyüme ve enflasyon hedefine ulaşma ile tutarlı olduğuna karar verildiği belirtiliyor.

Her hangi bir sürpriz veya Avustralya Doları’nda yönü değiştirecek yeni bir yorum/değerlendirme yok. Kararların açıklandığı ilk anda AUDUSD‘de yaşanan yükselişi düşüş takip etti ve parite şu anda gün dibini test ediyor.

RBA kararlarını bir tarafa bırakırsak gecenin en önemli verisi Çin’den. Caixin imalat PMI Nisan ayında 50.3 ile beklenti altı kalarak son yedi ayın dibine geriledi. Üretim ve yeni siparişlerdeki gerilemenin endeksteki düşüşte en önemli faktör olduğuna dikkat çeken Caixin, istihdamın sektör genelinde son ayların en hızlı düşüşünü yaşadığını açıkladı.

Caixin verisi resmi veriye göre daha küçük ve özel şirketleri kapsıyor ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ikinci çeyreğe pek parlak bir giriş yapmadığına işaret ediyor bu rakam. PMI verilerinde 50.0 seviyesi daralma ile büyüme arasındaki sınır ve Nisan ayında imalat sektörü bu sınıra çok yaklaşmış durumda.

Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Yükselenler; Japonya Nikkei %0.73, Hong Kong HSI %0.15, Güney Kore KOSPI %0.65. Gerileyenler; Avustralya ASX %0.10, Çin Şangay %0.35, Hindistan SENSEX %0.12.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.