Avrupa’dan İyileşme İşareti Yok

Avrupa’dan Gelen Bütün Verilere Düşüş Gösteriyor. Almanya, İngiltere ve İtalya’dan Gelen Tüm Veriler Eksi.

Dün ekonomik takvim neredeyse boştu fakat bugün Avrupa’dan çok önemli veriler yayınlandı ve piyasayı da hareketlendirdi. 

Öncelikle İsviçre’den sabah işsizlik oranı 2.9% ile beklentide, ardından da yine aylık TÜFE -0.5% ile beklentide geldi. 

Sonrasında İtalya’dan sanayi üretimi ve öncü büyüme verileri geldi. Veriler geçtiğimiz ay İtalya sanayi üretiminin 1.5% daraldığını gösteriyor, ikinci çeyrek öncü büyüme rakamları ise 0.7%’lik bir daralmaya işaret ediyor. Her ikisinde de daralma önceki döneme göre daha düşük fakat hala endişe verici seviyelerde.

En önemli veriler ise İngiltere’den gelen imalat ve sanayi üretimi verileriydi. Aylık bazda açıklanan veriler için imalatta %4.0, sanayide %3.3 düşüş bekleniyordu fakat her ikisi de beklentiden daha iyi geldi. Temmuz ayında imalat üretimindeki düşüş 2.9% seviyesinde olurken sanayi üretimindeki düşüş 2.5% seviyesinde kaldı. Veriler belki beklentiden düşük fakat yine de oldukça olumsuz. GBPUSD üzerinde büyük etki yaratmadı fakat FTSE’de satışların hızını biraz artırdı.

Saat 13.00’de gelen veri zaten düşüş beklenen Almanya fabrika siparişlerinde 1.7%’lik bir düşüşe işaret ediyor. Bu veriyle olumsuz başlayan AB veri akışı olumsuz tamamlandı. 

Gözler artık öğleden sonra Kanada’dan gelecek olan inşaat izinleri ve Ivey PMI verilerinde.

DövizDestek platformumuz üzerinden tüm bu verileri ve piyasa üzerindeki etkilerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.