ECB Kararları ve Draghi’nin Açıklamaları

Avrupa Merkez Bankası ( ECB ) beklenildiği gibi politika faizini %0.0’da, mevduat faizini %0.40’da ve marjinal fonlama oranını da %0.25’te sabit tuttu. Varlık alım programı da 80 milyar euro ile beklentilere paralel olarak değiştirilmedi.

Kararların ardından 15.30’da mikrofon başına geçen Başkan Mario Draghi, faiz oranlarının şuan olduğu seviyelerde veya daha düşük seviyelerde bir süre daha kalmaya devam edeceğini söyledi ve ECB’nin parasal genişleme politikasının  %2’lik enflasyon hedefine ulaşana kadar devam edeceğini belirtti.

Ekonomik toparlanmanın ılımlı bir şekilde devam ettiğini, ancak ECB’nin ikinci tur efektlerini temkinli şekilde takip edeceğini belirtti. Büyümenin iç talepten destek almaya devam ettiğini ancak Euro Bölgesi ikinci çeyrek büyümesinin birinci çeyreğe göre daha yavaş olabileceğinin altını çizdi Draghi.

2016 yılı için büyüme tahminlerine %1.4’ten %1.6’ya revize gelirken, 2017 ve 2018 tahminleri değişmedi. Enflasyon tahmini de bu yıl %0.1’den %0.2’ye yükseltildi. Draghi konuşmasının devamında ise global ekonomi üzerindeki risklerin aşağı yönlü olduğuna, İngiltere’nin AB referandumuna ( Brexit ) ve jeopolitik risklere de dikkat çekti. Enflasyonun ise yükselişe geçmeden önce önümüzdeki bir kaç ay düşük seviyelerde kalabileceğini söyledi.

Draghi’nin aşağı yönlü risklere dikkat çekmesi ile EURUSD’de bir miktar geri çekilme yaşansa da parite hızlı bir şekilde verdiklerinden fazlasını geri almış durumda. Açıkçası Super Mario’dan pariteye sert bir hareket getirecek ileriye yönelik açıklamalar gelmedi şimdiye kadar. 1.1100 desteği tam olarak kırılmadığı sürece EURUSD’de toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.