Avrupa Borsalarında Pozitif Hava Sürer Mi? – 18 Ekim 2016

Avrupa Borsaları dünkü kaybın ardından bugün günü yükselişle kapattı. İngiltere FTSE %0.7, Fransa CAC %1.3, Almanya DAX %1.2 ve İspanya IBEX endeksi %1.4’e yakın artıda tamamladı.

Bugüne hem Asya hem Avrupa hem de Amerika seansında açıklanan enflasyon verileri damga vurdu. Yeni Zelanda’dan TÜFE %0.2 ile beklentilerden iyi gelirken İngiltere’den TÜFE %1.0 ile beklentilerin üzerinde arttı. ABD’de ise TÜFE %0.3 artarak beklentilere paralel bir yükseliş gerçekleştirdi.

Petrol fiyatlarında ise sabah saatlerindeki yükselişin ardından bir miktar baskı oluştuğu gördük ve ham petrol güne başladığı seviyelere yakın. Dün medyaya düşen İran’ın petrol üretimini artırabileceği haberleri hatırlayacağımız üzere sert bir düşüşe sebep olmuştu.

Aşağıda 49.60 ve 49 dolar seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Yükselişlerde de 51.50 ve 52 dolar seviyeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Yarın İngiltere’den açıklanacak olan istihdam raporu ve Kanada Merkez Bankası kararları piyasaların gündem noktası olacak. Gece ise BOC Başkanı Poloz’un para politikası ile ilgili açıklamalarını takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.