AUDUSD’ye Çifte Darbe

Sabaha karşı Çin’den gelen sanayi üretimi, perakende satış ve yatırım verileri beklenti altı kaldı. Çin’den gelen verilerin yanında…

Sabaha karşı Çin’den gelen sanayi üretimi, perakende satış ve yatırım verileri beklenti altı kaldı. Çin’den gelen verilerin yanında Avustralya’dan gelen konut verileri de hayal kırıklığı yaratarak olumsuz Çin verileri ile birlikte AUDUSD üzerinde baskıyı artırdı.

Çin sanayi üretimi %8.9’luk beklentiye karşı %8.7 artarken, sabit varlık yatırımları %17.3, perakende satışlar da %11.9 ile beklenti altı aldı. Gelen veriler Çin’in bu seneki %7.5 büyüme hedefini kaçırma riskini artırıyor. Her ne kadar yetkililer daha önce geniş çaplı bir teşvik programı gelmeyecek dese de gelen rakamlar hükümet tarafından uygulanan mini canlandırma programının pek işe yaramadığını gösteriyor. 

Çin verilerinin yanında Avustralya’da konut verileri açıklandı. Gelen verilere göre konut kredileri %0.9 düşerken, konut fiyat endeksi %1.7 artış kaydedildi. Her iki verinin de beklenti altı kaldığının altını çizelim.

Olumsuz veriler AUDUSD satışları getirdi ve parite 0.9330’lara kadar gerileyerek hafta dibini gördü. Kötü verilerin etkisi gün içerisinde de devam edebilir. 0.9315 desteği önemli bir destek olarak dikkat çekiyor ve bugün gelecek olan ABD verileri sonrası bu desteğin kırılmasıyla düşüş daha da derinleşebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.