AUDUSD’ye Büyüme Desteği

Avustralya’dan gece birinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Gelen verilere göre dünyanın en büyük 12. ekonomisi 2014 birinci çeyrekte çeyreklik…

Avustralya’dan gece birinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Gelen verilere göre dünyanın en büyük 12. ekonomisi 2014 birinci çeyrekte çeyreklik bazda %1.1 büyürken, yıllık bazda %3.5 büyüdü ve beklentilerden daha iyi bir performans gösterdi. 

Fakat dün gelen birinci çeyrek cari açık verisinin beklentiden daha iyi gelmesiyle büyümenin de yukarı yönlü bir sürpriz yapabileceği öngörülüyordu.

Büyüme raporunun detaylarına baktığımızda manşet rakam kadar parlak bir tablo görmüyoruz. Büyümeye en büyük katkı ihracattan gelirken iç talep, tüketici harcamaları ve özel sektör envanterlerinin katkısı beklentilerin altında kaldı. Ayrıca büyümenin %80’lik bir bölümünün madencilik ve ilgili sektörlerden geldiğinin altını çizelim.

Yine de nette beklentiden daha iyi bir büyüme performansının merkez bankası RBA’nın bundan sonra yeni bir faiz indirimine gitme ihtimalini iyice azalttığı düşünülebilir. 

AUDUSD iyi büyüme verisinin etkisiyle 0.93’lere kadar tırmandı fakat detayların pek parlak olmadığının görülmesiyle aldıklarının büyük bölümünü geri verdi. Fakat buna rağmen parite Avrupa seansına sağlam başladı diyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.