AUDUSD’de 0.93 Hedefi Tamam

Avustralya merkez bankası beklendiği gibi dün politika faizini %2.50 seviyesinde sabit tuttu ve faizlerin bir süre daha değişmesini beklemediğini duyurdu…

Avustralya merkez bankası beklendiği gibi dün politika faizini %2.50 seviyesinde sabit tuttu ve faizlerin bir süre daha değişmesini beklemediğini duyurdu. Beklenen bu kararların yanında piyasanın dikkati daha çok RBA’nın karar metnindeki AUD, konut sektörü ve istihdam sektörü ile ilgili yorumlarındaydı.

Karar metninde Avustralya Doları’nın tarihi standartlara göre yüksek olduğu ifade edilirken son gelen ekonomik raporların inşaat sektöründe bir genişlemenin habercisi olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca istihdam talebinde zayıflık var diyen RBA işsizlik oranının yakın dönemde biraz daha yükselmesini beklediğini açıkladı.

Avustralya Doları’nda (AUD) son zamanlarda yaşanan yükselişin ekonomiye yardımcı olmadığını da belirten banka böylece son iki ayda yaşanan 0.87 – 0.93 yükselişinden de çok memnun olmadıkları sinyalini verdi.

Yine de yüksek kurlara karşı bir önlem veya hamle sinyali gelmediği için AUD pariteleri üzerinde çok negatif bir etki yaratmadı RBA yorumları. Bu nedenle AUDUSD’nin güçlü kalmaya devam etmesi beklenebilir.

Teknik olarak 0.93 üzerine doğru bir hamle ve bu bölge üzerinde günlük bir kapanış AUDSUD’de 0.95’lere doğru yeni bir yukarı yönlü hamleyi gündeme getirebilir. RBA’dan yüksek AUD’a karşı bir önlem sinyali gelmemesi de bu yükselişin diğer bir ateşleyicisi olabilir.

Tabi okyanusun diğer tarafından gelecek olan verileri da çok yakından takip etmek gerekiyor. Bu hafta ABD’den açıklanacak olan çok kritik verilerin beklentiden iyi gelmesi AUDUSD’de de bir miktar kar alımı getirebilir. İyi veriler ise paritedeki genel yönü destekler ve 0.95 atağına hız katabilir.

Forex Koçu üyesi olarak AUDUSD sinyallerimizi ve anlık yorumlarımızı takip edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki formu doldurarak üyelik için ilk adımı atmak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.