AUD/USD PARİTESİ YORUMU – 16.06.2015

RBA Tutanakları Açıklandı

Avustralya merkez bankası RBA geçtiğimiz toplantıda politika faizini %2 seviyesinde tutarak beklendiği gibi bir değişiklik yapmamıştı. Karar metninde ileriye dönük faiz indirimi mesajı verebileceği düşünülüyordu. Fakat karar metninden öyle bir mesaj çıkmamıştı.
Gece RBA’dan para politikası tutanakları açıklandı. Tutanaklara baktığımızda farklı tonda bir açıklama görmüyoruz. Yine daha düşük kurların gerekli ve olasılı olduğu ifade edilirken emtia fiyatlarındaki düşüşe dikkat çekildi. Bununla birlikte ekonomi 2016’da yükselmeye başlamadan önce bir dönem  daha trend altında büyümeye devam edeceği ifade edildi. Yatırımı arttırmak için düşük kura ihtiyaç olduğunun altı çizildi.
RBA’nın para politikasında bekleyip gelen verilere göre hareket edeceğini söyleyebiliriz. Tekrar hatırlatalım bu sene RBA’nın yeni faiz indirimine gitme ihtimali var. Bu nedenle AUDUSD’de yükselişlerin sınırlı olmasını bekliyoruz. Kurda yaşanan yükselişleri RBA istemediğini açıkça dile getiriyor. Özellikle Yarın Fed başkanı Yellen’dan gelecek olan açıklamaların USD için olumlu olması durumunda AUDUSD’de  0.76 seviyelerine doğru düşüş yaşanabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.