AUD/USD Paritesi Yorumu – 02.03.2016

Avustralya’dan Göz Dolduran Büyüme Raklamları

Avustralya İstatistik Bürosu’nun gece açıkladığı rapora göre Avustralya ekonomisi dördüncü çeyrekte çeyreklik bazda %0.6 büyürken yıllık bazda %3.0 büyüdü. Her iki rakam da beklentilerden çok iyi olmakla birlikte önceki dönemlere de yukarı revizeler var. Üçüncü çeyrek çeyreklik bazda %0.9’dan %1.1’e revize edilirken, yıllık bazda %2.5’den %2.7’ye revize edilmiş.
Detaylara baktığımızda büyümenin tek bir kalemden beslenmediğini neredeyse bütün kalemlerde bir iyileşme yaşandığını görüyoruz. Tüketim harcamaları büyümeye 0.4 yüzde puan katkıda bulunurken kamu harcamaları 0.4 yüzde puan katkıda bulunmuş.
Büyümeden 1.9 yüzde puan çalan özel sektör harcamaları ise raporun tek zayıf tarafı olarak ön plana çıkıyor. Bunun da en önemli nedeni ekonominin demirbaşlarından madencilik sektöründeki yavaşlama. Fakat Avustralya ekonomisinin içinde bulunduğu bu dönüşüm sürecinde elde edilen bu göz dolduran büyüme rakamları sürecin başarıyla yönetildiğini gösteriyor.
Avustralya Merkez Bankası RBA’dan bu sene içinde gelebilecek faiz indirimi ihtimallerini önemli ölçüde azaltıyor bu veriler. Önümüzdeki bir kaç toplantıda faiz indirimi gelme ihtimali çok düşük. Sonrası için ise Avustralya’dan gelecek işsizlik oranı, enflasyon ve sermaye harcamaları gibi verilerin ile Çin piyasalarının kötüleşmesi gerekiyor RBA’nın politika faizini %2.00 altına indirmesi için.
AUDUSD, Avrupa seansına güçlü giriyor ve an itibari ile 0.7250 direnç bölgesini test ediyor iyi büyüme rakamının kattığı momentumla. Bu bölgenin aşılması sonrası kademeli olarak 0.74 ve 0.75 seviyelerine doğru bir harekete tanıklık edebiliriz. Tabi kurları da yakından takip ediyor RBA ve AUDUSD’deki yükselişe sessiz kalmayacaktır bizce. 0.75 ve üzerine doğru bir harekette sözlü ve parasal araçlarını devreye sokabilir.
Asya borsalarındaki tablo dünkü gibi alıcılı. Avustralya ASX %2.00, Güney Kore KOSPI %1.60, Çin Şenzen CSI300 %3.85, Japon Nikkei endeksi ise %4.00 üzerinde artıda. Gün içinde açıklanacak olan İngiltere inşaat PMI, cuma günkü resmi tarım dışı istihdam değişimi rakamının en önemli öncü göstergesi ADP istihdam değişimi ve ABD’den petrol rezervleri verileri piyasaya hareket getirebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.