AUDUSD İstihdam Verileriyle Coştu

İstihdam verileri Avustralya ekonomisinde yaşanan geçiş sürecinin ne kadar başarılı olduğu konusunda fikir veren en önemli göstergelerden…

İstihdam verileri Avustralya ekonomisinde yaşanan geçiş sürecinin ne kadar başarılı olduğu konusunda fikir veren en önemli göstergelerden biri olarak kabul ediliyor. Gece Avustralya’dan istihdam verileri açıklandı ve manşet rakamlar pozitif olsa da detaylara baktığımızda karışık bir tablo görüyoruz.

İşsizlik oranı beklenmedik bir şekilde %6.1’den %5.8’e düşerken, istihdam değişimi 18.1 bin ile beklentiden daha iyi geldi. Yani ilk bakışta hem işsizlik oranı hem istihdam değişimi sağlam sinyaller veriyor fakat detaylarda bazı kusurlar dikkat çekiyor.

Mart ayında tam zamanlı istihdam 22.1 bin düşerken yarı zamanlı istihdamda 40.2 bin artış var. Yani 18.1 binlik istihdam artışı tamamen yarı zamanlı işlerden geliyor. Ayrıca iş gücüne katılım oranının da %64.8’den %64.7’ye düşüş var.

Yani Avustralya istihdam verileri net bir fikir vermiyor. Fakat manşet rakamların iyi gelmesi RBA’nın faiz indirim sürecinden çıktığı yönündeki beklentileri iyice güçlendirdi. Hatta Ekim – Kasım civarında bankadan faiz artışı beklentisinde olan kurumlar bile var.

Her ne kadar Çin ticaret rakamları AUD için pek olumlu olmasa da istihdam verilerini arkasına alan AUDUSD 0.9440’lara kadar yükselerek son 5 ay zirvesini tazeledi ve 0.9450 – 0.95 hedefimize bir adım daha yaklaştı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.