AUDUSD İçin Neye Dikkat Edilmeli?

Avustralya merkez bankası RBA iki hafta önceki toplantının tutanaklarını yayınladı. O toplantıda faizlerde beklendiği gibi bir değişiklik yapmayan RBA, AUDUSD’nin…

Avustralya merkez bankası RBA iki hafta önceki toplantının tutanaklarını yayınladı. O toplantıda faizlerde beklendiği gibi bir değişiklik yapmayan RBA, AUDUSD’nin tarihi standartlara göre değerli olduğuna dikkat çekmiş ve faizlerin bir süre değişmeyeceği beklentisini paylaşmıştı.

Tutanaklara baktığımızda iki hafta önceki kararlar sonrası yayınlanan metinde yer alan yorumlardan çok farklı bir nokta göremiyoruz. Kurul üyeleri düşük faizlerin ekonomi üzerinde etkilerini göstermeye devam ettiğine, inşaatta ilerisi için olumlu sinyaller görüldüğüne vurgu yaparken madencilik sektöründeki yatırımların daralmasının ve kamu talebindeki zayıflamanın büyüme üzerinde belli bir süre baskı yaratacağına işaret ediliyor.

AUDUSD tutanaklardan neredeyse hiç etkilenmedi. Geçtiğimiz hafta 0.9460’lara kadar tırmanarak son 5 ayın zirvesini tazeleyen AUDUSD 0.9425 – 0.9360 bandında dinlenmeye devam ediyor. 

Yarın gece Çin’den açıklanacak olan büyüme verileri AUDUSD’nin bu haftaki yönünü belirleyecek diyebiliriz. %7.3’lük beklentiden daha iyi bir rakam AUDUSD’den 0.95’lere doğru bir atak getirebilir. Beklentiden kötü Çin büyüme verileri ise gevşemenin 0.93’lere kadar devam etmesine neden olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.