AUDUSD: Gevşeme Bitti mi?

Avustralya merkez bankası RBA’nın faiz indirim sürecini sona erdirmesi ile birlikte 0.9460’lara kadar tırmanarak son 5 ayın en yüksek…

Avustralya merkez bankası RBA’nın faiz indirim sürecini sona erdirmesi ile birlikte 0.9460’lara kadar tırmanarak son 5 ayın en yüksek seviyelerini gören AUDUSD hem kar alımları hem de geçtiğimiz hafta gelen kötü enflasyon verileri sonrası 0.9250’lerde kadar gevşemişti.

Teknik olarak baktığımızda geçtiğimiz haftanın son günlerinde paritede ters omuz-baş-omuz formasyonun oluştuğu görülebilir. Bu formasyona göre 0.93 bölgesinin kırılması 0.9350’lere doğru bir hareket getirebilir.

Temel olarak ise Çin’den gelecek olan imalat PMI ile ABD’den gelecek olan PMI ve istihdam verileri ön plana çıkıyor. Çin’den gelecek olan verinin iyi yönde sürpriz yapması, ABD’den gelecek olan verilerin ise hayal kırıklığı yaratması AUDUSD’de 0.95’lere doğru bir yolculuk başlatabilir. Aksi durumda ise 0.92’ler test edilebilir.

Veri akışının hafif olduğu bugünde teknik göstergelerin baskın olması beklenebilir. Yani AUDUSD’de 0.93 bölgesinin alınmasıyla 0.9350’lere doğru bir hamle bizim için sürpriz olmayacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.