AUDUSD Bandın Yukarısına Doğru

Avustralya’dan gece açıklanan çeyreklik sermaye harcamaları raporu başta AUDUSD olmak üzere tüm AUD paritelerinde keskin…

Avustralya’dan gece açıklanan çeyreklik sermaye harcamaları raporu başta AUDUSD olmak üzere tüm AUD paritelerinde keskin hareketlenmelere neden oldu.

Rapora göre 2014 birinci çeyrekte özel sektör sermaye harcamaları %4.2 ile %1.6’lık düşüş beklentisinden çok daha büyük bir daralma gösterdi. Fakat Avustralya merkez bankası RBA’nın bu raporda asıl dikkate aldığı nokta işletmelerin gelecek için düşündükleri yatırım planları.

Raporda özel sektörün 2014/2015 döneminde toplamda 137.1 milyar AUD ile hem beklenti olan 127 milyardan hem de önceki çeyrekteki 124.9 milyardan daha fazla yatırım yapmayı planladığını görüyoruz.

Diğer bir olumlu nokta ise en büyük yukarı yönlü sürprizin madencilik dışı sektör yatırım planlarında gerçekleşmesi. Bu, Avustralya ekonomisinin madencilik bazlı bir ekonomiden imalat – hizmet sektörüne dayalı bir ekonomiye dönüşümü açısından pozitif bir sinyal.

Manşet verinin beklenti altı kalması ilk başta ani AUDUSD satışları getirse de raporun detaylarının güçlü olduğunun görülmesiyle sert bir AUDUSD rallisi yaşandı. AUDUSD’nin yükselişine 0.94 – 0.92 bandının yukarısına doğru devam etmesi beklenebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.