AUD/USD Analizi – 10.12.2015

Avustralya’da İstihdamda İyileşme Devam Ediyor

Asya seansında Avustralya’dan istihdam verileri açıklandı. Verilere baktığımızda istihdam değişiminin 71.4 bin ile beklentiden çok iyi (beklenti -10 bin), işsizlik oranının da %5.8 ile beklentiden iyi geldiğini görüyoruz. Önceki ay açıklanan istihdam değişiminde de beklentinin yaklaşık 45 bin üzerinde bir iyileşme yaşanmıştı. Tabi ki gelen veriler AUD için son derece pozitif oldu.
Son aylara baktığımızda istihdam verilerinde gözle görülür bir şekilde iyileşmenin devam ettiğini söyleyebiliriz. Ancak üst üste beklentinin çok çok üstünde iyileşme yaşanması kafalarda soru işaretleri oluşturmuyor değil.
Verilerin açıklanmasının ardından bir çok analist de açıklanan verinin doğru olamayacak kadar iyi olduğuna dikkat çekti. Ancak böyle bir durum söz konusu olsa bile bir iyileşme trendinin yakalandığı inkar etmek de doğru olmaz.
AUDUSD’de ise gelen verilerle birlikte alıcılar devreye girdi ve 0.73 bölgesinin üzerine keskin bir yükseliş gerçekleşti. Bu bölgenin üzerinde kalınması alıcılı seyri destekleyebilir. Yükselişlerin devam etmesi durumunda yukarıda 0.7340 ve 0.7360 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Satıcıların paritede yeniden hakimiyet kurmasıyla ise düşüşlerle birlikte 0.7240 ve 0.7200 seviyeleri önemli destek durumunda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.