AUD / USD Paritesi Yorumu – 28.10.2015

RBA Bu Verileri Hiç Sevmeyecek

Avustralya merkez bankası RBA bu sene iki faiz indirimi sonrası bekle – gör modunda. Faiz indirimlerinin ekonomi üzerindeki etkilerini ölçmek için beklemeye geçen RBA bundan sonraki politika kararları gelecek olan verilere bağlı diyor.
İşte dün gece RBA’nın çok yakından takip ettiği verilerden biri, TÜFE açıklandı ve her versiyonu ile tam bir hayal kırıklığı. TÜFE çeyreklik bazda %0.5, kırpılmış ortalama TÜFE %0.3 ile beklenti altı kalırken yıllık bazda da TÜFE %1.5, kırpılmış ortalama TÜFE %2.1 ile beklentilerin altında.
Kırpılmış ortalama TÜFE sepetten aşırı oynak bazı ürünlerin çıkarılmış haliyle hesaplanması sonucu ulaşılan bir nevi çekirdek TÜFE ve RBA’nın enflasyon hedefi için değerlendirdiği gösterge de bu. RBA’nın enflasyon hedefi %3-%2 bandı. Bu bandın üzerine veya altına doğru kaymalarda fiyat istikrarı adına ayar çekmek için elindeki politika silahlarını kullanıyor banka. 
Bu veri gelene kadar önümüzdeki hafta yapılacak olan RBA toplantısı için genel kanı faizlerin sabit kalacağı yönündeydi fakat zayıf veri bazı kurum ve ekonomistlerin fikrini değiştirmesine neden oldu. HSBC bu kurumlardan biri. Diğer yandan NAB, Westpac gibi önemli Avustralya bankaları enflasyon raporunun yeni faiz indirimleri ihtimalini yükselttiğini fakat Kasım ayı toplantısında hala bir değişiklik beklemediklerini açıkladı.
Sadece kötü enflasyon verisi değil geçtiğimiz haftalarda Avustralya’nın dört büyük bankası olarak bilinen Westpac, ANZ, NAB ve CBA’nın mortgage faizlerini artırması da RBA’dan yeni faiz indirimi beklentilerini destekleyen bir gelişme. Yani Kasım ayı toplantısında olmasa da önümüzdeki aylarda %2.00 altına kadar çekebilir faizleri RBA.
AUDUSD üzerindeki faiz indirimi baskısı giderek artıyor ve yukarı yönlü hareketleri sınırlamaya devam edecek önümüzdeki süreçte. Bugün için yukarıda 0.7180’ler direnç olarak çalışabilir ve bu seviyelere doğru yükselişler satış fırsatı sunacak bizce. Diğer yandan aşağıda 0.71 desteğinin kırılmasıyla geri çekilme 0.7060’lara kadar sürebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.