AUD / USD Paritesi Yorumu – 27.08.2015

Avustralya Eski Günlerini Arıyor

Avustralya merkez bankası RBA para politikası hamlelerine karar verirken çok büyük önem verdiği çeyreklik özel sektör sermaye harcamaları raporu istatistik kurumu ABS tarafından dün yayınlandı.
Gelen rapor şirketlerin 2015 ikinci çeyrek sermaye harcamalarının yanında önümüzdeki seneye dönük planlarını da içeriyor. Rapora göre piyasa beklentisi %2.5 düşüş iken %4.00 düşüş ile Avustralyalı şirketler beklentiden daha az sermaye harcaması yapmışlar ikinci çeyrekte. 2015 – 2016 mali yılı sermaye harcama planlarında ise 114.8 milyar ile ilk tahminlere göre 10 milyar daha fazla yatırım ön görülüyor.
Madencilik sektörü bonanzasının yaşandığı 2012 – 2013 yıllarında şirketlerin sermaye harcamaları yıllık 150 milyarlara ulaşmaktaydı fakat son yıllarda Çin ekonomisinde yaşanan soğuma ile emtia talebinin geri çekilmesi nedeniyle sektör artık o eski parlak günlerinden çok uzak. 
Hükümetin ekonomiyi madencilik yörüngeli bir ekonomiden imalat bazlı bir yapıya çevirme çabalarının da henüz meyvelerini göremiyoruz. Sermaye harcamalarında yaşanan düşüş ne imalat ne de diğer sektörler tarafından telafi edilemiyor.
Bu da madencilik sektörünün serbest bıraktığı iş gücüne diğer sektörlerin henüz istihdam sağlayamadığı anlamına geliyor dolayısıyla da işsizlik oranında yukarı yönlü baskı sürecek.
Merkez bankası RBA son para politikası toplantısında bir yandan Fed’in yakın zamanda faiz artışlarına başlayacağına da bel bağlayarak Avustralya dolarında daha aşağıların gerekli ve olası olduğuna dair yönlendirmesine son vermişti. Yani biz iki kere faiz indirdik, Fed de faiz artışlarına başlarsa AUDUSD’de de daha da aşağılar zaten gelir kafasındaydı Stevens.
Son zamanlarda borsalarda yaşanan kaos Fed’e faiz artışlarını erteletirse AUDUSD’de yukarı yönlü bir hareket başlaması olası. Yani Stevens için evdeki hesap çarşıya uymayabilir ve tekrar faiz indirimleri silahına başvurmak zorunda kalabilir. 
Kendisinin geçmişte yaptığı açıklamalardan AUDUSD’de 0.75 üzerinden çok fazla memnun olmayacağını biliyoruz. Bu nedenle 0.75 veya 0.80 üzerine doğru yükselişlerin kalıcı olma ihtimalini düşük görüyoruz ve orta vadeli satış fırsatı olarak değerlendirme tavsiyesinde bulunuyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.