AUD / USD Paritesi Yorumu – 27.01.2016

AUDUSD’de Ne Yapmalı?

Avustralya’dan enflasyon raporu yayınlandı dün gece. TÜFE çeyreklik bazda %0.4 yıllık bazda ise %1.7 gelirken RBA’nın enflasyon hedeflemesi açısından daha önem verdiği kırpılmış TÜFE olarak da bilinen çekirdek TÜFE çeyreklik bazda %0.6, yıllık bazda ise %2.1 olarak gerçekleşti.
Çekirdek TÜFE ise %1.9 ile RBA’nın hedeflediği %2 – %3 bandının hemen altında fakat kırpılmış TÜFE tam da RBA’nın istediği yerlerde. Yani enflasyon tarafında çok karamsar bir tablo yok ve daha önceleri de dikkat çektiğimiz gibi RBA’nın asıl kaygısı Çin’deki soğumanın Avustralya ekonomisi üzerindeki etkisi ve içerideki konut piyasası.
Yıllarca dev altyapı projeleriyle %14’lere varan büyümelere imza atan Çin’e ham maddeyi yer altı kaynakları açısından zengin Avustralya sağlıyordu. Çin’de son yıllarda yaşanan soğuma doğal olarak Avustralya ekonomisini de doğrudan etkiliyor ve hükümet ekonomiyi madencilik sektörüne olan bağımlılığından kurtarmak için hizmetler ve imalat sektörüne çeşitli teşvik ve destek programları yürütüyor.
Bu dönüşümün ne kadar başarılı olduğunu sermaye harcamaları raporu, PMI rakamları ve işsizlik oranı gibi verilerle takip etmeye çalışıyoruz. Sermaye harcamaları raporu şimdilik hizmetler ve imalat sektörünün madencilik sektörünün yerini doldurmakta pek başarılı olamadığını gösteriyor fakat işsizlik oranında korkutan bir sıçrama görmüyoruz.
Bundan sonra da RBA’nın para politikasına Çin gelişmeleri, sermaye harcamaları raporu, istihdam verileri, kurlar ve konut piyasası şekil verecek. Geçtiğimiz sene iki 25 baz puanlık faiz indirimi ile politika faizini %2.00’ye çekmişti RBA ve ön görülebilir gelecekte yeni bir faiz indirimi beklemiyoruz.
AUDUSD şu anda 0.7030 direnç bölgesini test ediyor ve bu direncin aşılmasıyla birlikte toparlanma ilk aşamada 0.7150’lere kadar devam edebilir. Bu akşamki FOMC kararlarına da dikkat çekelim bu bağlamda. Eğer karar metninden Fed’in son haftalarda yaşanan volatilite nedeniyle kaygılı olduğuna dair mesajlar gelirse bu toparlanma daha hızlı ve daha yukarıları getirebilir.
Tabi genel trendin hala aşağı yönlü olduğunun da altını çizelim. Aşağıda 0.6830 destek bölgesinin kırılmasıyla yine uzun vadeli trend çerçevesinde satıcıların baskın olduğu ve 0.65’lere kadar devam edecek bir hareket görebiliriz. Yani kısa vadede 0.7060 – 0.7030 direncinin kırılmasıyla kısa vadeli toparlanma hareketine eşlik edilebilir fakat uzun vadede hala yükselişler, özellikle 0.75 üzerine doğru, satış fırsatı olma özelliğini koruyor görüşündeyiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.