AUD / USD Paritesi Yorumu – 26.11.2015

RBA Beklediğini Buldu mu?

Gece Avustralya’dan çeyreklik özel sektör sermaye harcamaları raporu yayınlandı. Bu rapor sayesinde Avustralya’da şirketlerin üçüncü çeyrekte yaptığı sermaye harcamalarını ve 2016 için planlarını öğreniyoruz. Geleceğe yönelik istihdam görünümü ve Avustralya ekonomisinin madencilik sektöründen imalat ve hizmetler sektörüne doğru yaşadığı dönüşümün gidişatı açısından çok önemli bir rapor.
Avustralya İstatistik Ofisi (ABS) tarafından hazırlanan bu rapora göre üçüncü çeyrekte özel sektör sermaye harcamaları 31.40 milyar AUD artış gösterdi. Piyasa %3’lük bir gerileme beklerken önceki çeyreğe göre %10’a yakın bir gerileme var. 2014’ün aynı dönemine göre de %20’lik bir azalma söz konusu. 
Sektör sektör baktığımızda madencilik sektörü yatırımları %10.4 düşerken hizmetler sektörü yatırımları %9.2 daraldı. İmalat sektöründe ise şirketler yatırımlarını %6.9 artırmışlar. Yani emtialardaki büyük çöküş sonrası tahmin edildiği gibi madencilik sektöründe durum vahim fakat RBA ve hükümetin istediği dönüşüm de gerçekleşiyor gibi değil veya gerçekleşiyorsa da sadece imalat sektöründe bir kıpırdama var sanki.
Araştırma çerçevesinde şirketlere 2016 planları da soruluyor. Önceki araştırmada 2016’da 115 milyar yatırım yapmayı planlıyoruz diyen şirketler şimdi 120 milyar yatırım yapacağız diyorlar. Raporun tek olumlu tarafı bu herhalde ama 120 milyar da geçtiğimiz yıllardaki seviyelerin çok altında ve işsizlik oranında beklenen düşüş için yeterli mi şüpheli.
Bu sene iki faiz indirimi sonrası attığı adımların meyvesini görmek için bekle – göre moduna geçen RBA’yı tek bu veri harekete geçirmeyecek belki ama önümüzdeki haftalarda gelecek olan diğer Avustralya verilerinin hayal kırıklığına neden olması RBA’nın tekrar faiz indirimini gündeme almasına neden olabilir.
AUDUSD’de yükselişlerin kalıcı olacağını söylemek zor bu verinin ardından. Son iki haftadır devam eden toparlanma veri sonrası büyük bir darbe yedi ve 0.7280’lerden 0.7210’lara kadar geriledi. Daha önceki raporlarda da dikkat çektiğimiz gibi kısa vadeli toparlanmalar yaşanmakla birlikte AUDUSD’nin 0.75 üzerinde kalıcı olma ihtimalini düşük görüyoruz. Yani orta ve uzun vadeli işlem stratejisi olarak bu bölgeye doğru yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. Kısa vadede ise son haftalarda yakalanan toparlanma trendinin bozulması için 0.72 desteğinin tam anlamıyla kırılması gerek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.