AUD / USD Paritesi Yorumu – 22.10.2015

Fitch Yorumları, Çin Dedikoduları ve Avustralya

Gece yaşanan gelişmelere geçmeden önce sabah saatlerinde Fitch’den Türkiye ile ilgili gelen yorumlara bir değinmek istiyoruz. Fitch, Türkiye için risklerin hala dengeli olduğunu ve son zamanlarda ortaya çıkan dış şoklara karşı dayanıklılık gösterdiğine dikkat çekti. 
Ayrıca global piyasalardaki gelişmelere karşı kamu finansmanının sağlamlığına vurgu yaparak bu faktörlerin BBB- kredi notunu desteklediğini açıkladı. Bu sene içerisindeki iki değerlendirmesi de geride kaldı Fitch’in ve sene sonuna kadar da planlanmış yeni bir değerlendirme yok. Fitch’den gelen açıklamalar not indiriminin şimdilik masada olmadığını gösteriyor. Avrupa seansı başlarken USDTRY satışları getirdi ve 2.89 altına kadar geriledi dolar.
Asya seansında yaşananlara gelince… Başlıklarda yine Çin vardı. Hükümet borsalara verdiği desteği kesiyor haberleriyle güne baskılı bir başlangıç yapan Şangay endeksi haberin sadece bir dedikodudan öteye gitmediğinin anlaşılmasıyla şu anda kapanışa doğru %1 üzerinde artıda.
Ekonomik takvimde Avustralya’dan gelen NAB çeyreklik iş dünyası güven endeksi dikkat çeken en önemli veri. Önceki aya göre dört puan gerileyen endeks 0 olarak açıklandı. Avustralya’dan diğer bir önemli gelişme ise Westpac’in ardından CBA’nın da mortgage faizlerini artırmaya devam etmesi. Para piyasalarında faizler üzerinde yukarı yönlü baskı yaratan bu hamlelere RBA’dan dengeleyici karşı adımlar gelebilir beklentisi ile AUDUSD satışları gördük.
Diğer Asya borsalarına baktığımızda karışık bir tablo görüyoruz. Japonya Nikkei %0.64, Güney Kore KOSPI %1’e yakın eksideyken, Avustralya ASX %0.3 artıda kapandı. Pariteler tarafında ise genel olarak 30-40 pipslik hareketler var. Dün 1170 desteğini kaybeden ALTIN, Avrupa seansı başlarken tekrar bu seviyeyi geri alma peşinde.
Piyasalar öğleden sonraki ECB kararları ve Draghi basın toplantısı bekliyor. Faizlerde bir değişiklik beklenmiyor fakat basın toplantısında düşen enflasyon ve global ekonomik kaygılar nedeniyle Draghi’den varlık alımını büyütme sinyali gelebilir. Kararlar öncesi 1.13 önemli destek, 1.1390 ise önemli direnç.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.