AUD / USD Paritesi Yorumu – 22.07.2015

Avustralya için Faiz İndirimi Hala Masada

Avustralya Merkez Bankası BaşkanınStevens’tan önemli açıklamalar geldi gece saatlerinde.

nn

Dün yazdığımız raporda AUD faiznkararı toplantı tutanaklarından çok Stevens’ın açıklaması daha önemli olacakndemiştik. Beklediğimiz açıklama bugün geldi, ve yine beklediğimiz gibi önemlinhaberler ile geldi.

nn

Başkan Stevens, konuşmasında Çin’denyapılan düşük faiz ve ekonomide gevşeme politikasının, Avustralya ekonomiknaktivitelerine pozitif etkisinin olduğundan bahsetti. İstihdamdaki durumun isenbeklentiden daha olumlu olduğundan söz etti.

nn

Konuşmanın en önemli noktalarındannbiri, Avustralya Doları (AUD)’nın daha değersiz olmasının ekonomi için daha iyinolacağını hissettiğini söylemesi oldu. Önemli bir yön sinyali aslında bu bizimniçin.

nn

Bunun dışında faiz indiriminin halanmasada olduğundan da bahsetti Stevens. Buna rağmen uzun vadeli riskler venkaldıracın etkisi (borçlanmadan doğan) göz önüne alınarak hareket edilmelidirndedi.

nn

Geceye baktığımızda Avustralya’danngelen  Tüfe verilerinin beklentinin hafifnaltında kaldığını da söyleyebiliriz. Tüm bunları göz önüne aldığımızda AUDUSD denbugün, orta ve uzun vadede (ABD politikaları da göz önüne alınırsa) daha aşağılarınişaret etmek eminiz ki sizce de yanlış olmayacaktır.

nn

Kısacası AUDUSD de yönümüz net, aşağınyönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.