AUD / USD Paritesi Yorumu – 20.10.2015

RBA Şimdilik Halinden Memnun

İki hafta önceki para politikası kurulu toplantısında politika faizini %2.00 seviyesinde sabit tutan RBA o toplantının detaylı tutanaklarını yayınladı. Çin etkisi nedeniyle bu sene faizleri %2.50’den %2.00’ye çeken RBA’nın daha fazla faiz indirip indirmeyeceği merak ediliyor.
Tutanaklardan RBA’nın emlak sektörünü finansal sistem için en büyük risk olarak gördüğünü anlıyoruz. Diğer yandan ekonominin madencilik dışı sektöründe dengelenme yaşandığına dair daha fazla işaret var diyor RBA. Bu dengelenmeye en önemli katkı ise kurlardaki gerileme ve hizmetler sektöründen geliyor bankaya göre. Yani madencilik sektöründen imalat ve hizmetler sektörüne doğru dönüşüm daha güçlü devam ediyor ve bu büyük oranda gerileyen AUD sayesinde gerçekleşiyor.
Üyeler ayrıca büyümenin üçüncü çeyrekte ikinci çeyrekte olduğundan daha güçlü olmasını beklenirken son zamanlarda gelen verilerin Çin ve Uzak Doğu’da büyüme ile ilgili endişeleri artırdığına vurgu var. Ayrıca Sydney bölgesinde konut fiyatlarındaki yükselişin yavaşladığını söyleyen RBA fakat bunun sürdürülebilir olup olmadığı konusunda emin değil.
Büyümenin üçüncü çeyrekte daha güçlü olması bekleniyor, emlak sektörü ve yüksek konut fiyatları ile ilgili risklere sıkça atıf var ve RBA bu sene yaptığı faiz indirimlerinin toplam talebi desteklediği görüşünde. Bunlar hep Stevens ve arkadaşlarının çok yakın zamanda yeni bir faiz indirimi düşünmediğinin işaretleri. 
RBA bekle ve gör modunda ve para politikasının bundan sonraki yönü önümüzdeki aylarda gelecek olan verilere bağlı. İşsizlik oranı, enflasyon ve büyüme bizim de dikkatle takip edeceğimiz Avustralya verileri. Tabi Çin’den gelen verilerde takibimizde olacak.
Merkez Bankası’ndan şimdilik yeni faiz indirimi sinyalleri gelmemesi ve tutanaklardaki büyüme ile ilgili pozitif yorumlar AUDUSD alışları getirdi ve parite Avrupa seansı başlarken de güçlü. Geçtiğimiz hafta 100 günlük hareketli ortalama direncinden dönen AUDUSD bugünkü tutanaklar sonrası yeniden bu direnci test edebilir. ABD’den bu öğleden sonra gelecek olan konut verilerinin hayal kırıklığı yaratması pariteye daha da güç katabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.