AUD / USD Paritesi Yorumu – 18.08.2015

RBA Karamsar Değil

İki hafta önce politika faizini %2.00 seviyesinde tutan RBA bugün o toplantının detaylı tutanaklarını yayınladı. Genişlemeci para politikasının uygun olduğunu düşünen banka düşük kurların ekonominin içinde bulunduğu dönüşüm sürecine yardımcı olduğuna dikkat çekiyor.
Ekonomik faaliyetler son aylarda genel olarak pozitif diyen RBA, aşırı düşük faizlerin konut sektörü ve tüketimi desteklediğini paylaşıyor tutanaklarda. Diğer yandan hükümet tarafından uygulanan önlemlerin konut sektörü kaynaklı riskleri azaltacağı beklentisi var.
Fed’in faiz artırımına gitmesinin dolara AUD ve diğer Asya para birimlerine karşı daha fazla değer kazandıracak görüşünde ve Çin borsasındaki çöküşe hükümetin yaptığı müdahalenin ekonomik görünümü bulanıklaştırdığını dile getiriyor.
Tutanakların geçtiğimiz haftaki yuan devalüasyonu öncesindeki toplantıya ait olduğunu hatırlatalım. Yani yuan devalüasyonu ile ilgili bir yorum yok doğal olarak. Eylül ayındaki toplantıda RBA’nın bu konuda ne düşündüğünü, bundan sonraki politika kararlarını etkileyip etkilemeyeceğini daha net anlayacağız.
Avustralya doları için en önemli detay RBA’nın artık kurları düşürmek için kullandığı sözlü yönlendirmeye son vermiş olması. Son toplantıda karar metninden ‘kurlarda düşüş gerekli ve olası’ şeklindeki ifade kaldırılmıştı. Tutanaklarda da görmüyoruz benzer ifadeleri artık. Ayrıca konut sektörü ile ilgili bazı çekinceler dışında ekonominin genel görünümü ile ilgili de karamsar bir bakışı yok RBA’nın.
Fakat kurlardaki yaşanabilecek bir güçlenme ile RBA tekrar AUD üzerinde baskı yaratacak söylemsel müdahalelerini devreye sokabilir. Bu nedenle AUDUSD’de çok büyük bir ralli beklenmemeli ve 0.80’lere doğru yükselişler orta/uzun vadeli satış fırsatı olarak değerlendirilmeli. Parite kısa vadede ise 0.75 – 0.70 bandındaki hareketine devam edecek ve bir sonraki büyük hareket için Fed Eylül ayı kararlarını bekleyecek gibi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.