AUD / USD Paritesi Yorumu – 18.05.2015

AUDUSD Yükseliyor Ama Temkinli

Önemli veri ve gelişmelerle dolu haftaya Avustralya merkez bankası RBA başkan yardımcısı Lowe’dan gelen açıklamalarla start verdik.  Sidney’de bir konuşma yapan Lowe gerekirse faizleri yeniden indirmek için alanımız var derken kurlarda daha fazla düşüşün ekonomideki geçişe yardımcı olabileceğini ifade etti. 
Lowe son faiz indirimi hamlesinin tüketici talebini ve konut inşaatını desteklemek amaçlı yapıldığını söyledi ve madencilik dışı yatırımlarda sürdürülebilir yükselişe daha epey bir zaman var ifadesini kullandı.
İleriye dönük net bir sinyal vermedi fakat eğer önümüzdeki aylarda makro ekonomik göstergelerde iyileşme yaşanmazsa faizlerde yeni indirim değerlendirilebilir. 
Merkez bankasının yeni faiz indirimleri için kapıyı açık tutması ve yüksek kurlar istememesi AUDUSD’nin son haftalarda yaşanan EURUSD ve GBPUSD rallisine aynı hızda katılamamasına neden oldu.
0.8160 üzerine kadar tırmanan parite şu an 0.8020’lerden işlem görüyor ve ABD’den önümüzdeki haftalarda gelebilecek bir kaç iyi ekonomik veriyle geri dönüş yapması uzun zaman almayacak. Diğer yandan bu gece açıklanacak olan tutanaklarında RBA’nın ileride tekrar faiz indirimine ne kadar istekli/isteksiz olduğunu öğrenmeye çalışacağız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.