AUD / USD Paritesi Yorumu – 15.10.2015

Avustralya’da İşsizlik Oranı %6.2’de Kaldı

Faiz indirimlerine devam edecek mi yoksa faizleri %2.00’de bırakacak mı diye merak edilen RBA’nın çok yakından takip ettiği istihdam verileri dün gecenin en önemli verisiydi.
Piyasalar istihdamda 7.2 bin artış beklerken 5.1 düşüş gerçekleşti. İşsizlik oranı ise beklendiği gibi %6.2 olarak gerçekleşti. Tam zamanlı istihdam 13.9 bin düşerken, yarı zamanlı istihdamda 8.9 bin artış görüyoruz. İş gücüne katılım oranı ise %65.0’den %64.9’e geriledi. Yani nette zayıf bir istihdam raporu ve AUDUSD satışları getirdi açıklanma anında. Fakat dolar üzerindeki baskı nedeniyle AUDUSD verdiklerinin tamamını geri almış durumda Avrupa seansı başlarken.
Çin ekonomisinde olduğu gibi Avustralya ekonomisinde de bir dönüşüm çabası var. Son yıllarda madencilik ve emtia ihracatına dayalı bir büyüme kaydeden Avustralya, Çin musluklarının kurumaya başlaması ile imalat ve hizmet sektörlerini canlandırmaya çalışıyor. Fakat işsizlik oranı %6.00 üzerine demir atmış durumda ve istihdamda çok memnun edici bir görünüm yok. Yani dönüşümün henüz etkilerini görmüş değiliz.
Bu nedenle politika faizi için %2.00 alt limit değil bizce. RBA ek faiz indirimlerini değerlendiriyor ve enflasyon, istihdam ile büyüme verilerindeki mevcut görünüm devam ederse önümüzdeki aylarda yeni indirimler gelebilir.
AUDUSD için 0.80 üzerini zor görmemizin en önemli nedenlerinden biri de bu. Hem Stevens’ın 0.75 üzerini istememesi hem de RBA’nın yeni faiz indirimlerini cepte tutması 0.80 üzerinde doğru kalıcı bir hamle zor bizce. Yani kısa vadede Fed faiz artış beklentilerinin ertelenmesi nedeniyle 0.75’lere doğru toparlanma trendinin devamını bekliyoruz fakat 0.80 – 0.78 bölgesi daha önce de dediğimiz gibi RBA için kırmızı bölge.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.