AUD / USD Paritesi Yorumu – 14.04.2015

Avustralya’ya Not İndirimi Riski

Düşen demir cevheri fiyatları Avustralya’nın başına dert olmaya devam ediyor. Madencilik sektöründe yaşanan patlama sırasında Avustralya ekonomisine en büyük katkı sağlayan eyaletlerden Western Australia (Batı Avustralya) eyaleti not indirimi tehlikesi ile karşı karşıya.
Ekonomisinin büyük bölümü başta demir cevheri olmak üzere madencilik sektörü üzerine kurulu Western Australia, Ağustos ayında Moody’s tarafından not indirimi yemişti. Demir cevheri fiyatlarının düşmeye devam etmesinin yerel hükümet bütçe dengesini bozması ve yerel hükümetin borç yükünü azaltma önlemleri konusunda başarısız olması nedeniyle eyalete bir kaç hafta içinde yeni bir not indirimi gelme riski var.
Gelirlerinin önemli bir bölümünü madencilik sektöründen sağlayan eyalet 2015/2106 bütçe planını 77 dolarlık demir cevheri fiyat tahmini üzerine kurmuşken emtianın fiyatı 50 dolar altına kadar inmiş durumda. Bu gerilemenin bütçede 5 milyar dolar civarında ek bir açığa neden olma ihtimali gündemde şimdi. 
Avustralya hazine bakanı Hockey de konuşmasında ülkenin en büyük ihracat kalemi demir cevheri fiyatlarında yaşanan düşüşün önümüzdeki dört senede bütçeden 25 milyar AUD çalabileceğini belirtti. Çin konut sektöründeki hızlı büyüme ile demir cevheri fiyatları 2013’de 120 dolar seviyelerindeyken bugün 50 dolar altına kadar gerilemiş durumda. Hockey Mayıs ayı bütçesinin 35 dolarlık bir fiyat tahminine dayandırılabileceği açıkladı. Yani fiyatlarda daha fazla düşüş öngörülüyor.
Çin’deki soğuma sadece hükümet gelirlerini etkilemekle kalmıyor madencilik sektöründe de şirket kapanmalarına ve işten çıkarmalara neden oluyor. Hükümetin ülke ekonomisini madencilik bazı bir yapıdan imalat/üretim bazlı bir yapıya dönüştürme çabaları da beklenen hızda meyvesini vermiş değil şu ana kadar.
Yani önümüzdeki aylarda Avustralya ekonomi üzerindeki Çin etkisi devam etmeye devam edecek gibi. RBA’nın destek için Mayıs ayında 25 baz puan faiz indirmesi bekleniyor fakat daha önceki raporlarımızda da dikkat çektiğimiz gibi eğer RBA göstergelerde iyileşme görmezse 2015 içinde daha fazla faiz indirimine de gidebilir, ki bu çok düşük bir ihtimal gibi durmuyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.